İçeriğe atla

HALKB çeyreklik bilanço, gelir tablosu ve nakit akışı

Türkiye Halk Bankası A.Ş.Son 5 çeyrekKonsolideTutarlar milyon TLRaporlandığı gibi

Gelir tablosu

HALKB çeyreklik gelir tablosu, tutarlar milyon TL
KalemTutarlar milyon TLNis-Haz 2025Tem-Eyl 2025Eki-Ara 2025TüretilmişOca-Mar 2026Nis-Haz 2026Çeyreklik %Önceki çeyrekYıllık %Geçen yıl
Faiz Gelirleri237.449236.180245.230248.603278.986+%12,22+%17,49
Kredilerden Alınan Faizler127.878149.428149.590156.316166.257+%6,36+%30,01
Zorunlu Karşılıklardan Alınan Faizler20.74121.75721.38220.50322.635+%10,40+%9,13
Bankalardan Alınan Faizler2.4222.6583.9663.9783.844-%3,38+%58,74
Para Piyasası İşlemlerinden Alınan Faizler2499851.0271.911351-%81,63+%40,99
Menkul Değerlerden Alınan Faizler83.73058.64266.33762.39481.930+%31,31-%2,15
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar Zarara Yansıtılanlar741483443739584-%20,98-%21,19
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılanlar13.42312.98114.09112.70314.106+%11,05+%5,08
İtfa Edilmiş Maliyeti İle Ölçülenler69.56645.17851.80348.95367.240+%37,36-%3,34
Finansal Kiralama Faiz Gelirleri9291.0771.1341.2371.294+%4,60+%39,22
Diğer Faiz Gelirleri1.5011.6341.7942.2642.675+%18,18+%78,26
Faiz Giderleri (-)-213.842-212.719-213.625-210.465-235.785-%12,03-%10,26
Mevduata Verilen Faizler-180.937-181.214-182.217-178.902-196.416-%9,79-%8,55
Kullanılan Kredilere Verilen Faizler-5.174-3.633-5.226-4.038-4.616-%14,32+%10,79
Para Piyasası İşlemlerine Verilen Faizler-21.700-21.516-19.970-19.098-27.218-%42,52-%25,43
İhraç Edilen Menkul Kıymetlere Verilen Faizler-4.605-4.867-4.600-4.922-5.650-%14,79-%22,70
Kiralama Faiz Giderleri-431-636-687-707-758-%7,16-%75,73
Diğer Faiz Giderleri-994-852-924-2.798-1.127+%59,72-%13,36
Net Faiz Geliri veya Gideri23.60723.46131.60538.13843.201+%13,28+%83,00
Net Ücret ve Komisyon Gelirleri veya Giderleri14.39316.11818.06717.06519.043+%11,59+%32,30
Alınan Ücret ve Komisyonlar20.88423.57426.08825.76328.519+%10,70+%36,56
Gayri Nakdi Kredilerden2.8233.6704.4893.9054.080+%4,49+%44,51
Diğer18.06019.90421.59921.85824.439+%11,81+%35,32
Verilen Ücret ve Komisyonlar (-)-6.490-7.456-8.021-8.697-9.476-%8,95-%46,01
Gayri Nakdi Kredilere-19-31-24-33-25+%24,87-%32,94
Diğer-6.471-7.424-7.997-8.664-9.451-%9,08-%46,04
Temettü Gelirleri48210370+%2.019,29+%47,15
Ticari Kar veya Zarar (Net)-3.764-2.617-2.934-7.084-9.250-%30,57-%145,77
Sermaye Piyasası İşlemleri Karı (Zararı)-3674301.637-2.627808Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmazÖnceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Türev Finansal İşlemlerden Kar (Zarar)1.1572.3733.489-3.884-22.334-%474,97Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Kambiyo İşlemleri Karı (Zararı)-4.554-5.420-8.061-57312.276Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmazÖnceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Diğer Faaliyet Gelirleri7.9909.48913.74314.3909.221-%35,92+%15,40
Faaliyet Brüt Kârı42.27446.45360.49062.51262.285-%0,36+%47,34
Beklenen Zarar Karşılıkları Giderleri ( - )-7.685-12.098-12.622-10.718-11.749-%9,62-%52,89
Diğer Karşılık Giderleri ( - )38-216188-16-11+%29,85Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Personel Giderleri (-)-12.899-13.636-14.580-15.541-20.323-%30,77-%57,56
Diğer Faaliyet Giderleri (-)-15.133-14.308-17.199-20.957-24.041-%14,72-%58,87
Net Faaliyet Karı (Zararı)6.5966.19516.27715.2816.161-%59,68-%6,60
Özkaynak Yöntemi Uygulanan Ortaklıklardan Kar (Zarar)75142127136124-%8,69+%65,38
Sürdürülen Faaliyetler Vergi Öncesi Karı (Zararı)6.6716.33716.40415.4166.285-%59,23-%5,79
Sürdürülen Faaliyetler Vergi Karşılığı (+/-)-126575-8.204-5.4702.381Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmazÖnceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Cari Vergi Karşılığı-438-816-1.901-1.098-1.467-%33,63-%235,23
Ertelenmiş Vergi Gider Etkisi-5.729-3.908-1.147-7.369-263+%96,43+%95,41
Ertelenmiş Vergi Gelir Etkisi6.0405.299-5.1562.9974.111+%37,16-%31,94
Sürdürülen Faaliyetler Dönem Net Karı (Zararı)6.5456.9128.2009.9468.666-%12,87+%32,40
Dönem Net Karı veya Zararı6.5456.9128.2009.9468.666-%12,87+%32,40
Grubun Karı (Zararı)6.2537.5466.9279.5068.223-%13,50+%31,50
Azınlık Payları Karı (Zararı)292-6341.273440443+%0,58+%51,63
Hisse Başına Kar (Zarar)

Bilanço

HALKB çeyreklik bilanço, tutarlar milyon TL
KalemTutarlar milyon TLNis-Haz 2025Tem-Eyl 2025Eki-Ara 2025Oca-Mar 2026Nis-Haz 2026Çeyreklik %Önceki çeyrekYıllık %Geçen yıl
Varlıklar
Finansal Varlıklar (Net)1.139.1331.296.4951.353.1731.274.5801.266.752-%0,61+%11,20
Nakit ve Nakit Benzerleri829.430910.504931.322857.538850.564-%0,81+%2,55
Nakit Değerler ve Merkez Bankası793.905853.943868.308784.959771.591-%1,70-%2,81
Bankalar35.55756.61063.22872.57275.556+%4,11+%112,49
Para Piyasalarından Alacaklar211210242703.666+%1.257,15+%1.640,66
Beklenen Zarar Karşılıkları ( - )-244-259-237-264-249+%5,58-%2,21
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kâr Zarara Yansıtılan Finansal Varlıklar82.55898.034113.614102.26787.550-%14,39+%6,05
Devlet Borçlanma Senetleri73.12687.452102.63587.20974.272-%14,83+%1,57
Sermayede Payı Temsil Eden Menkul Değerler39162156154164+%6,16+%323,59
Diğer Finansal Varlıklar9.39310.42010.82214.90413.114-%12,01+%39,61
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Finansal Varlıklar225.216284.494305.077310.286326.467+%5,21+%44,96
Devlet Borçlanma Senetleri223.473282.701303.171308.551324.411+%5,14+%45,17
Sermayede Payı Temsil Eden Menkul Değerler1.7431.7931.9061.7342.056+%18,54+%17,99
Türev Finansal Varlıklar1.9293.4633.1594.4902.171-%51,65+%12,54
Türev Finansal Varlıkların Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar Zarara Yansıtılan Kısmı1.9293.4633.1594.4902.171-%51,65+%12,54
İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Finansal Varlıklar (Net)2.453.5632.645.3462.860.1343.050.1463.326.619+%9,06+%35,58
Krediler1.764.5801.906.4642.095.9872.282.6162.503.483+%9,68+%41,87
Kiralama İşlemlerinden Alacaklar16.76517.85420.34620.35322.938+%12,70+%36,82
Faktoring Alacakları12.29314.88217.90623.24624.967+%7,40+%103,10
İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Diğer Finansal Varlıklar710.245765.253794.332796.465857.024+%7,60+%20,67
Devlet Borçlanma Senetleri710.245765.253794.332796.465857.024+%7,60+%20,67
Diğer Finansal Varlıklar000Bu dönem için değer yokBu dönem için değer yokÖnceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmazÖnceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Beklenen Zarar Karşılıkları (-)-50.320-59.106-68.437-72.534-81.793-%12,77-%62,55
Satış Amaçlı Elde Tutulan ve Durdurulan Faaliyetlere İlişkin Duran Varlıklar (Net)1100Bu dönem için değer yokÖnceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmazÖnceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Satış Amaçlı1100Bu dönem için değer yokÖnceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmazÖnceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Ortaklık Yatırımları4.3724.6924.9385.0955.039-%1,09+%15,27
İştirakler (Net)4.2724.5704.7974.9514.888-%1,28+%14,43
Özkaynak Yöntemine Göre Değerlenenler4.1184.4174.6434.8154.749-%1,38+%15,33
Konsolide Edilmeyenler154154154136139+%2,12-%9,59
Bağlı Ortaklıklar (Net)100121141143151+%5,56+%51,00
Konsolide Edilmeyen Mali Olmayan Ortaklıklar100121141143151+%5,56+%51,00
Maddi Duran Varlıklar (Net)63.49065.03587.04398.750120.875+%22,40+%90,38
Maddi Olmayan Duran Varlıklar (Net)4.7785.1445.7346.6748.810+%32,01+%84,38
Diğer4.7785.1445.7346.6748.810+%32,01+%84,38
Yatırım Amaçlı Gayrimenkuller (Net)33.10137.00249.73155.90650.604-%9,48+%52,88
Cari Vergi Varlığı1098103149157+%5,71+%1.410,78
Ertelenmiş Vergi Varlığı27.23027.34819.38017.86020.568+%15,17-%24,47
Diğer Aktifler (Net)110.369130.013116.834148.392180.262+%21,48+%63,33
Varlıklar Toplamı3.836.0464.211.1734.497.0704.657.5504.979.686+%6,92+%29,81
Yükümlülükler
Mevduat3.077.4263.282.4423.607.8383.493.4103.787.320+%8,41+%23,07
Alınan Krediler83.74597.600116.211125.384161.225+%28,58+%92,52
Para Piyasalarına Borçlar227.241334.963241.193459.410360.153-%21,61+%58,49
İhraç Edilen Menkul Kıymetler (Net)12.81829.04821.76032.25435.275+%9,37+%175,21
Bonolar1.9942.3493.2425.6499.957+%76,28+%399,42
Varlığa Dayalı Menkul Kıymetler10.82426.70018.51826.60525.318-%4,84+%133,91
Fonlar527844325818-%93,01-%65,47
Diğer527844325818-%93,01-%65,47
Türev Finansal Yükümlülükler1.9442.4722.7787.99117.450+%118,36+%797,65
Türev Finansal Yükümlülüklerin Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar Zarara Yansıtılan Kısmı1.9442.4722.7787.99117.450+%118,36+%797,65
Faktoring Yükümlülükleri8413223335+%7,38-%58,22
Kiralama İşlemlerinden Yükümlülükler (Net)5.4535.8958.6389.61010.524+%9,52+%92,98
Karşılıklar14.32215.71915.49417.58919.877+%13,01+%38,78
Çalışan Hakları Karşılığı9.28110.3729.98611.58613.003+%12,23+%40,10
Sigorta Teknik Karşılıkları (Net)752798853916977+%6,60+%29,89
Diğer Karşılıklar4.2894.5484.6555.0865.897+%15,95+%37,48
Cari Vergi Borcu15.49315.31419.16921.75621.391-%1,68+%38,07
Ertelenmiş Vergi Borcu5.6334.6629.22811.13912.848+%15,35+%128,07
Sermaye Benzeri Borçlanma Araçları78.26781.35793.359106.509118.357+%11,12+%51,22
Krediler16.95218.82917.10918.87917.297-%8,38+%2,04
Diğer Borçlanma Araçları61.31662.52876.25087.630101.060+%15,33+%64,82
Diğer Yükümlülükler121.499140.327137.991141.130186.815+%32,37+%53,76
Özkaynaklar192.070201.284222.945231.080248.398+%7,49+%29,33
Ödenmiş Sermaye7.1857.1857.1857.1857.185+%0,00+%0,00
Sermaye Yedekleri46.21144.52144.52144.52144.521-%0,00-%3,66
Hisse Senedi İhraç Primleri44.50544.50544.50544.50544.505-%0,00-%0,00
Diğer Sermaye Yedekleri1.70616161616-%1,60-%99,06
Kâr veya Zararda Yeniden Sınıflandırılmayacak Birikmiş Diğer Kapsamlı Gelirler veya Giderler32.52633.76244.86549.33146.197-%6,35+%42,03
Kâr veya Zararda Yeniden Sınıflandırılacak Birikmiş Diğer Kapsamlı Gelirler veya Giderler-5672.4254.781-1.4972.414Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmazÖnceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Kar Yedekleri84.63384.63384.63384.633107.132+%26,58+%26,58
Yasal Yedekler9.3179.3179.3179.31712.752+%36,87+%36,87
Olağanüstü Yedekler75.26975.26975.26975.26994.333+%25,33+%25,33
Diğer Kar Yedekleri4747474747-%0,38-%0,38
Kar veya Zarar18.14625.45332.38041.88627.238-%34,97+%50,10
Geçmiş Yıllar Kar veya Zararı5.4895.2505.25032.3809.509-%70,63+%73,25
Dönem Net Kâr veya Zararı12.65820.20427.1319.50617.729+%86,51+%40,06
Azınlık Payları3.9353.3044.5795.02013.711+%173,14+%248,44
Yükümlülükler Toplamı3.836.0464.211.1734.497.0704.657.5504.979.686+%6,92+%29,81

Nakit akış tablosu

HALKB çeyreklik nakit akış tablosu, tutarlar milyon TL
KalemTutarlar milyon TLNis-Haz 2025Tem-Eyl 2025Eki-Ara 2025TüretilmişOca-Mar 2026Nis-Haz 2026Çeyreklik %Önceki çeyrekYıllık %Geçen yıl
Bankacılık Faaliyetlerine İlişkin Nakit Akışları
Bankacılık Faaliyet Konusu Varlık ve Yükümlülüklerdeki Değişim Öncesi Faaliyet Kârı-3.684-28.461-15.56244.438-12.969Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz-%252,07
Alınan Faizler193.956183.593207.848250.536205.838-%17,84+%6,13
Ödenen Faizler-216.095-218.237-217.939-207.883-230.982-%11,11-%6,89
Alınan Temettüler48210370+%2.010,11+%46,52
Alınan Ücret ve Komisyonlar20.32024.20926.08925.61628.204+%10,10+%38,80
Elde Edilen Diğer Kazançlar7.5178.90613.32112.549346-%97,24-%95,39
Zarar Olarak Muhasebeleştirilen Donuk Alacaklardan Tahsilatlar2.4102.9813.8533.2553.569+%9,66+%48,12
Personele ve Hizmet Tedarik Edenlere Yapılan Nakit Ödemeler-12.956-13.685-14.643-15.605-20.390-%30,66-%57,38
Ödenen Vergiler-4.010-1.918-3.353-3.355-3.778-%12,63+%5,77
Diğer5.127-14.313-30.748-20.6784.154Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz-%18,98
Bankacılık Faaliyetleri Konusu Varlık ve Yükümlülüklerdeki Değişim127.848118.48919.336-99.233-18.418+%81,44Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar veya Zarara Yansıtılan Finansal Varlıklarda Net (Artış) Azalış5.749-40886416.9095.939-%64,88+%3,31
Bankalar Hesabındaki Net (Artış) Azalış2669-125-58-47+%18,50Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Kredilerdeki Net (Artış) Azalış-96.441-104.430-166.115-167.173-177.920-%6,43-%84,49
Diğer Varlıklarda Net (Artış) Azalış-114.244-45.282855-23.361-53.305-%128,18+%53,34
Bankaların Mevduatlarında Net Artış (Azalış)99.204-12.78953.312-125.07843.184Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz-%56,47
Diğer Mevduatlarda Net Artış (Azalış)170.422168.555235.516-26.612188.585Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz+%10,66
Alınan Kredilerdeki Net Artış (Azalış)7.288-1.20716.4025.54630.323+%446,79+%316,09
Diğer Borçlarda Net Artış (Azalış)55.845113.981-121.373220.594-55.177Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmazÖnceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Bankacılık Faaliyetlerinden Kaynaklanan Net Nakit Akışı124.16590.0283.775-54.795-31.387+%42,72Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Yatırım Faaliyetlerinden Kaynaklanan Net Nakit Akışları-82.107-65.0203.162-31.283-17.359+%44,51+%78,86
İktisap Edilen İştirakler, Bağlı Ortaklıklar ve Birlikte Kontrol Edilen Ortaklıklar (İş Ortaklıkları)-100-1515Bu dönem için değer yok0Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz+%100,00
Satın Alınan Menkul ve Gayrimenkuller-6.8792.530-6.121-5.165-5.722-%10,79+%16,82
Elden Çıkarılan Menkul ve Gayrimenkuller5931.5852.3411.074979-%8,93+%64,99
Elde Edilen Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Finansal Varlıklar-49.936-93.094-33.753-104.725-62.274+%40,54-%24,71
Elden Çıkarılan Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Finansal Varlıklar17.88545.47036.29283.76561.514-%26,56+%243,94
Satın Alınan İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Finansal Varlıklar-47.036-45.040-4.767-15.696-16.188-%3,13+%65,58
Satılan İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Finansal Varlıklar4.92224.26610.24610.8156.982-%35,44+%41,86
Diğer-1.556-721-1.090-1.350-2.651-%96,26-%70,30
Finansman Faaliyetlerinden Sağlanan Net Nakit28.65317.9301.64319.19413.856-%27,81-%51,64
Krediler ve İhraç Edilen Menkul Değerlerden Sağlanan Nakit27.91516.2028.52019.79615.062-%23,92-%46,04
Krediler ve İhraç Edilen Menkul Değerlerden Kaynaklanan Nakit Çıkışı6633.163-6.04200Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz-%100,00
Temettü ÖdemeleriBu dönem için değer yok-30Bu dönem için değer yok-457Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmazÖnceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Kiralamaya İlişkin Ödemeler76-1.432-835-602-749-%24,39Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Yabancı Para Çevrim Farklarının Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklar Üzerindeki Etkisi11.8368.9984.1158.70810.055+%15,46-%15,05
Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklardaki Net Artış (Azalış)82.54651.93612.695-58.175-24.836+%57,31Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Dönem Başındaki Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklar000521.2010-%100,00Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Dönem Sonundaki Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklar82.54651.93612.695463.026-24.836Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmazÖnceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz

Çeyrek tutarları KAP finansal raporlarından alınır; şirket önceki dönem rakamlarını enflasyona göre yeniden ifade etmediği için raporlandığı gibi (nominal) gösterilir. Dördüncü çeyreğin gelir ve nakit akışı kalemleri yıllık rapordan 9 aylık rapor çıkarılarak türetilir; nakit akışı çeyrekleri kümülatif raporların farkıdır. Bir raporda yer almayan kalem boş gösterilir. Hisse başı kazanç bu görünümde yer almaz. Bu tutarlar Fon Asistanı hesabıdır; şirketin yayımladığı rakamlar KAP raporlarındadır: Nis-Haz 2025, Tem-Eyl 2025, Eki-Ara 2025, Oca-Mar 2026, Nis-Haz 2026. Bilgilendirme amaçlıdır, yatırım tavsiyesi değildir.