İçeriğe atla

YKBNK çeyreklik bilanço, gelir tablosu ve nakit akışı

Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.Son 5 çeyrekKonsolideTutarlar milyon TLRaporlandığı gibi

Gelir tablosu

YKBNK çeyreklik gelir tablosu, tutarlar milyon TL
KalemTutarlar milyon TLNis-Haz 2025Tem-Eyl 2025Eki-Ara 2025TüretilmişOca-Mar 2026Nis-Haz 2026Çeyreklik %Önceki çeyrekYıllık %Geçen yıl
Faiz Gelirleri146.146165.036171.894173.550186.459+%7,44+%27,58
Kredilerden Alınan Faizler98.390106.184111.042113.675124.214+%9,27+%26,25
Zorunlu Karşılıklardan Alınan Faizler12.37913.65413.41113.67214.761+%7,97+%19,24
Bankalardan Alınan Faizler3.1559.18510.82211.7887.287-%38,18+%130,95
Para Piyasası İşlemlerinden Alınan Faizler1712724132360-%99,97-%99,96
Menkul Değerlerden Alınan Faizler26.39330.06030.47527.71331.925+%15,20+%20,96
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar Zarara Yansıtılanlar3541671778+%372,04+%119,88
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılanlar10.37511.90512.58411.23612.334+%9,77+%18,89
İtfa Edilmiş Maliyeti İle Ölçülenler15.98318.11417.82316.46019.513+%18,55+%22,09
Finansal Kiralama Faiz Gelirleri2.0052.0702.2152.2362.623+%17,31+%30,81
Diğer Faiz Gelirleri3.6523.6123.5164.2315.649+%33,52+%54,68
Faiz Giderleri (-)-110.946-120.615-120.186-115.451-127.202-%10,18-%14,65
Mevduata Verilen Faizler-74.645-78.473-78.838-76.463-84.904-%11,04-%13,74
Kullanılan Kredilere Verilen Faizler-9.317-8.754-10.162-12.800-14.806-%15,68-%58,92
Para Piyasası İşlemlerine Verilen Faizler-19.120-24.390-19.878-12.612-12.155+%3,62+%36,43
İhraç Edilen Menkul Kıymetlere Verilen Faizler-7.564-8.561-10.818-12.580-14.709-%16,92-%94,45
Kiralama Faiz Giderleri-252-290-327-350-417-%19,29-%65,80
Diğer Faiz Giderleri-48-149-164-647-211+%67,41-%336,55
Net Faiz Geliri veya Gideri35.20144.42151.70858.09959.257+%1,99+%68,34
Net Ücret ve Komisyon Gelirleri veya Giderleri28.03932.01732.28632.43233.323+%2,75+%18,84
Alınan Ücret ve Komisyonlar41.53148.70651.29050.84253.757+%5,73+%29,44
Gayri Nakdi Kredilerden1.5421.6111.6601.6611.723+%3,71+%11,72
Diğer39.98947.09549.63049.18152.034+%5,80+%30,12
Verilen Ücret ve Komisyonlar (-)-13.492-16.689-19.004-18.411-20.434-%10,99-%51,45
Gayri Nakdi Kredilere-44-47-69-70-71-%2,12-%63,06
Diğer-13.448-16.642-18.935-18.341-20.363-%11,02-%51,42
Temettü Gelirleri21241171262+%52,94+%23,61
Ticari Kar veya Zarar (Net)-15.351-17.798-20.830-18.808-27.256-%44,91-%77,55
Sermaye Piyasası İşlemleri Karı (Zararı)8941.5831.0063.296978-%70,33+%9,38
Türev Finansal İşlemlerden Kar (Zarar)-9.2055.1453.233-9.724-39.942-%310,75-%333,94
Kambiyo İşlemleri Karı (Zararı)-7.040-24.526-25.069-12.38011.708Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmazÖnceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Diğer Faaliyet Gelirleri5.3454.5413.34112.8714.912-%61,84-%8,11
Faaliyet Brüt Kârı53.44763.18466.50584.76570.498-%16,83+%31,90
Beklenen Zarar Karşılıkları Giderleri ( - )-12.353-12.216-11.385-21.883-17.328+%20,82-%40,27
Diğer Karşılık Giderleri ( - )-42-26-64-112-1.127-%908,85-%2.604,26
Personel Giderleri (-)-10.022-11.553-12.560-13.538-13.475+%0,46-%34,46
Diğer Faaliyet Giderleri (-)-18.020-20.650-24.764-22.145-24.108-%8,86-%33,79
Net Faaliyet Karı (Zararı)13.01018.74017.73227.08714.460-%46,62+%11,14
Özkaynak Yöntemi Uygulanan Ortaklıklardan Kar (Zarar)509405491569492-%13,46-%3,41
Sürdürülen Faaliyetler Vergi Öncesi Karı (Zararı)13.52019.14418.22327.65614.952-%45,94+%10,59
Sürdürülen Faaliyetler Vergi Karşılığı (+/-)-2.189-4.082-8.942-7.360-4.236+%42,45-%93,52
Cari Vergi Karşılığı-2.045-1.5542.663-6.410-5.844+%8,83-%185,72
Ertelenmiş Vergi Gider Etkisi-144-2.527-11.605-950Bu dönem için değer yokÖnceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmazÖnceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Ertelenmiş Vergi Gelir EtkisiBu dönem için değer yokBu dönem için değer yokBu dönem için değer yokBu dönem için değer yok1.608Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmazÖnceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Sürdürülen Faaliyetler Dönem Net Karı (Zararı)11.33115.0639.28120.29610.716-%47,20-%5,42
Dönem Net Karı veya Zararı11.33115.0639.28120.29610.716-%47,20-%5,42
Grubun Karı (Zararı)11.33015.0629.28020.29510.715-%47,20-%5,43
Azınlık Payları Karı (Zararı)11111-%21,63+%31,58
Hisse Başına Kar (Zarar)

Bilanço

YKBNK çeyreklik bilanço, tutarlar milyon TL
KalemTutarlar milyon TLNis-Haz 2025Tem-Eyl 2025Eki-Ara 2025Oca-Mar 2026Nis-Haz 2026Çeyreklik %Önceki çeyrekYıllık %Geçen yıl
Varlıklar
Finansal Varlıklar (Net)765.348881.630863.023935.200932.317-%0,31+%21,82
Nakit ve Nakit Benzerleri579.427666.243647.697694.297719.988+%3,70+%24,26
Nakit Değerler ve Merkez Bankası484.126573.310541.443562.773563.906+%0,20+%16,48
Bankalar95.61993.216106.565131.830156.435+%18,66+%63,60
Beklenen Zarar Karşılıkları ( - )-319-283-312-306-353-%15,53-%10,67
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kâr Zarara Yansıtılan Finansal Varlıklar3.5374.0223.9864.4784.821+%7,65+%36,32
Devlet Borçlanma Senetleri265278290274299+%8,98+%12,93
Sermayede Payı Temsil Eden Menkul Değerler920069+%59,04+%0,84
Diğer Finansal Varlıklar3.2633.7243.6964.1984.513+%7,49+%38,31
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Finansal Varlıklar165.206191.235193.959214.810191.599-%10,81+%15,98
Devlet Borçlanma Senetleri164.787190.807193.487160.836191.011+%18,76+%15,91
Sermayede Payı Temsil Eden Menkul Değerler303305307308351+%13,88+%15,74
Diğer Finansal Varlıklar11612316553.666237-%99,56+%103,90
Türev Finansal Varlıklar17.17920.12917.38021.61415.909-%26,40-%7,39
Türev Finansal Varlıkların Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar Zarara Yansıtılan Kısmı15.54618.55215.80719.72114.197-%28,01-%8,68
Türev Finansal Varlıkların Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Kısmı1.6321.5771.5731.8931.712-%9,55+%4,87
İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Finansal Varlıklar (Net)2.002.7442.175.8382.343.6652.491.0542.684.796+%7,78+%34,06
Krediler1.594.8181.747.7211.897.3052.022.0122.182.361+%7,93+%36,84
Kiralama İşlemlerinden Alacaklar48.70457.24059.55071.06682.235+%15,72+%68,85
Faktoring Alacakları32.17428.82836.83852.54862.320+%18,60+%93,70
İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Diğer Finansal Varlıklar384.791404.303421.243423.013443.924+%4,94+%15,37
Devlet Borçlanma Senetleri368.794386.636402.931404.555424.048+%4,82+%14,98
Diğer Finansal Varlıklar15.99717.66718.31218.45919.876+%7,68+%24,25
Beklenen Zarar Karşılıkları (-)-57.742-62.253-71.271-77.586-86.044-%10,90-%49,02
Satış Amaçlı Elde Tutulan ve Durdurulan Faaliyetlere İlişkin Duran Varlıklar (Net)1.0881.2762.3305.4493.829-%29,73+%251,90
Satış Amaçlı1.0881.2762.3305.4493.829-%29,73+%251,90
Ortaklık Yatırımları12.19813.71314.56215.12515.968+%5,57+%30,91
İştirakler (Net)12.16513.05513.90514.32815.171+%5,89+%24,71
Özkaynak Yöntemine Göre Değerlenenler11.92612.81613.66514.08814.932+%5,99+%25,20
Konsolide Edilmeyenler239239239239239-%0,11-%0,11
Bağlı Ortaklıklar (Net)32657657797797-%0,04+%2.366,27
Konsolide Edilmeyen Mali Olmayan Ortaklıklar32657657797797-%0,04+%2.366,27
Maddi Duran Varlıklar (Net)36.64642.01544.44743.71648.997+%12,08+%33,70
Maddi Olmayan Duran Varlıklar (Net)4.6024.9085.5135.8026.035+%4,02+%31,12
Diğer4.6024.9085.5135.8026.035+%4,02+%31,12
Cari Vergi Varlığı4.5564.3014.2054.3934.646+%5,77+%1,98
Ertelenmiş Vergi Varlığı8.1405.243554573983+%71,47-%87,92
Diğer Aktifler (Net)197.335218.636244.631258.339292.961+%13,40+%48,46
Varlıklar Toplamı3.032.6573.347.5603.522.9323.759.6513.990.532+%6,14+%31,59
Yükümlülükler
Mevduat1.656.2431.795.0331.959.1432.027.0662.185.074+%7,79+%31,93
Alınan Krediler317.806375.225412.109437.635487.212+%11,33+%53,31
Para Piyasalarına Borçlar221.695220.827102.208191.50489.960-%53,02-%59,42
İhraç Edilen Menkul Kıymetler (Net)229.102263.644299.028333.712375.820+%12,62+%64,04
Bonolar22.31821.16928.03139.67354.719+%37,93+%145,18
Varlığa Dayalı Menkul Kıymetler47.90649.37649.40449.16773.202+%48,88+%52,80
Tahviller158.878193.098221.593244.873247.899+%1,24+%56,03
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar Zarara Yansıtılan Finansal Yükümlülükler60.79762.15363.18362.28573.531+%18,06+%20,94
Türev Finansal Yükümlülükler19.27215.39219.62435.50937.221+%4,82+%93,13
Türev Finansal Yükümlülüklerin Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar Zarara Yansıtılan Kısmı19.25115.36719.59235.09136.949+%5,29+%91,93
Türev Finansal Yükümlülüklerin Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Kısmı212532418272-%34,87+%1.203,99
Kiralama İşlemlerinden Yükümlülükler (Net)6.6587.0887.5528.08610.453+%29,28+%57,00
Karşılıklar24.08825.33126.62224.91827.716+%11,23+%15,06
Çalışan Hakları Karşılığı5.1985.2886.0266.0876.849+%12,51+%31,77
Diğer Karşılıklar18.89020.04220.59618.83120.867+%10,81+%10,47
Cari Vergi Borcu12.33514.44515.56220.81121.006+%0,94+%70,30
Ertelenmiş Vergi Borcu18204.05657433-%94,25+%81,53
Sermaye Benzeri Borçlanma Araçları69.55495.969122.617113.932144.260+%26,62+%107,41
Diğer Borçlanma Araçları69.55495.969122.617113.932144.260+%26,62+%107,41
Diğer Yükümlülükler193.386231.138235.612232.485251.747+%8,29+%30,18
Özkaynaklar221.704241.295255.617271.135286.499+%5,67+%29,23
Ödenmiş Sermaye8.4478.4478.4478.4478.447-%0,00-%0,00
Sermaye Yedekleri2.3582.3582.3582.5972.636+%1,49+%11,78
Hisse Senedi İhraç Primleri557557557557557+%0,01+%0,01
Diğer Sermaye Yedekleri1.8011.8011.8012.0402.079+%1,90+%15,42
Kâr veya Zararda Yeniden Sınıflandırılmayacak Birikmiş Diğer Kapsamlı Gelirler veya Giderler9.88013.21413.21315.68816.678+%6,31+%68,81
Kâr veya Zararda Yeniden Sınıflandırılacak Birikmiş Diğer Kapsamlı Gelirler veya Giderler4.5185.71310.7553.5037.121+%103,29+%57,60
Kar Yedekleri172.107172.107172.107218.958218.959+%0,00+%27,22
Yasal Yedekler3.4743.4743.4743.4743.474+%0,00+%0,00
Olağanüstü Yedekler168.598168.598168.598215.411215.411+%0,00+%27,77
Diğer Kar Yedekleri3535357374+%0,79+%109,91
Kar veya Zarar24.38839.45048.73021.93532.650+%48,85+%33,88
Geçmiş Yıllar Kar veya Zararı1.6401.6401.6401.6401.640+%0,00+%0,00
Dönem Net Kâr veya Zararı22.74837.81047.09020.29531.010+%52,80+%36,32
Azınlık Payları66778+%8,68+%43,42
Yükümlülükler Toplamı3.032.6573.347.5603.522.9323.759.6513.990.532+%6,14+%31,59

Nakit akış tablosu

YKBNK çeyreklik nakit akış tablosu, tutarlar milyon TL
KalemTutarlar milyon TLNis-Haz 2025Tem-Eyl 2025Eki-Ara 2025TüretilmişOca-Mar 2026Nis-Haz 2026Çeyreklik %Önceki çeyrekYıllık %Geçen yıl
Bankacılık Faaliyetlerine İlişkin Nakit Akışları
Bankacılık Faaliyet Konusu Varlık ve Yükümlülüklerdeki Değişim Öncesi Faaliyet Kârı30.21831719.87142.35526.157-%38,25-%13,44
Alınan Faizler138.739137.255153.595156.395157.991+%1,02+%13,88
Ödenen Faizler-109.128-122.886-117.272-115.047-119.872-%4,19-%9,85
Alınan Temettüler21241171262+%52,75+%23,47
Alınan Ücret ve Komisyonlar41.53148.70651.29050.84253.757+%5,73+%29,44
Elde Edilen Diğer Kazançlar-1.831-20.025-11.2795.130-14.311Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz-%681,75
Zarar Olarak Muhasebeleştirilen Donuk Alacaklardan Tahsilatlar7.3995.8335.6654.4406.171+%38,99-%16,59
Personele ve Hizmet Tedarik Edenlere Yapılan Nakit Ödemeler-26.660-29.876-35.985-35.694-34.805+%2,49-%30,55
Ödenen Vergiler-3.004-2.358-6.432-7.286-3.641+%50,02-%21,22
Diğer-17.041-16.337-19.712-16.597-19.394-%16,86-%13,81
Bankacılık Faaliyetleri Konusu Varlık ve Yükümlülüklerdeki Değişim-77.75665.798-140.421-12.866-66.599-%417,65+%14,35
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar veya Zarara Yansıtılan Finansal Varlıklarda Net (Artış) Azalış-425-49039-501-325+%35,06+%23,50
Bankalar Hesabındaki Net (Artış) Azalış-71.291-13.136-37.487-1.904-22.148-%1.063,38+%68,93
Kredilerdeki Net (Artış) Azalış-199.715-158.297-157.009-158.758-182.858-%15,18+%8,44
Diğer Varlıklarda Net (Artış) Azalış-18.403-18.074-5.331-18.553-29.177-%57,26-%58,54
Bankaların Mevduatlarında Net Artış (Azalış)5.236-5.8864.89216.99140.938+%140,95+%681,82
Diğer Mevduatlarda Net Artış (Azalış)123.097148.794159.41950.675112.089+%121,19-%8,94
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar veya Zarara Yansıtılan Finansal Yükümlülüklerde Net Artış (Azalış)-16.9272.6222.167-2.09911.982Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmazÖnceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Alınan Kredilerdeki Net Artış (Azalış)77.14960.549-21.89723.16378.305+%238,07+%1,50
Diğer Borçlarda Net Artış (Azalış)23.52249.716-85.21578.121-75.406Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmazÖnceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Bankacılık Faaliyetlerinden Kaynaklanan Net Nakit Akışı-47.53966.115-120.55029.490-40.443Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz+%14,93
Yatırım Faaliyetlerinden Kaynaklanan Net Nakit Akışları-41.351-23.995-54-34.99630.920Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmazÖnceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
İktisap Edilen İştirakler, Bağlı Ortaklıklar ve Birlikte Kontrol Edilen Ortaklıklar (İş Ortaklıkları)0-6250-1400+%100,00Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Satın Alınan Menkul ve Gayrimenkuller-1.234-1.616-2.229-850-2.442-%187,51-%97,92
Elden Çıkarılan Menkul ve Gayrimenkuller221041434372.359+%440,19+%10.568
Elde Edilen Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Finansal Varlıklar-57.661-73.384-15.162-95.943-48.272+%49,69+%16,28
Elden Çıkarılan Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Finansal Varlıklar22.37253.57218.68255.54579.668+%43,43+%256,10
Satın Alınan İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Finansal Varlıklar-10.305-5.762-6.423-9.124-2.488+%72,73+%75,85
Satılan İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Finansal Varlıklar5.4553.7164.93515.0782.096-%86,10-%61,58
Finansman Faaliyetlerinden Sağlanan Net Nakit41.54428.53368.49736.52612.031-%67,06-%71,04
Krediler ve İhraç Edilen Menkul Değerlerden Sağlanan Nakit105.53938.335105.28461.18960.346-%1,38-%42,82
Krediler ve İhraç Edilen Menkul Değerlerden Kaynaklanan Nakit Çıkışı-63.289-9.072-36.009-23.746-47.213-%98,83+%25,40
Temettü Ödemeleri000-10Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmazÖnceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Kiralamaya İlişkin Ödemeler-706-729-777-916-1.102-%20,36-%56,02
Yabancı Para Çevrim Farklarının Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklar Üzerindeki Etkisi18.09910.4666.4435.3268.870+%66,56-%50,99
Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklardaki Net Artış (Azalış)-29.24781.119-45.66436.34611.378-%68,70Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Dönem Başındaki Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklar000360.7370Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmazÖnceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Dönem Sonundaki Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklar-29.24781.119-45.664397.08311.378-%97,13Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz

Çeyrek tutarları KAP finansal raporlarından alınır; şirket önceki dönem rakamlarını enflasyona göre yeniden ifade etmediği için raporlandığı gibi (nominal) gösterilir. Dördüncü çeyreğin gelir ve nakit akışı kalemleri yıllık rapordan 9 aylık rapor çıkarılarak türetilir; nakit akışı çeyrekleri kümülatif raporların farkıdır. Bir raporda yer almayan kalem boş gösterilir. Hisse başı kazanç bu görünümde yer almaz. Bu tutarlar Fon Asistanı hesabıdır; şirketin yayımladığı rakamlar KAP raporlarındadır: Nis-Haz 2025, Tem-Eyl 2025, Eki-Ara 2025, Oca-Mar 2026, Nis-Haz 2026. Bilgilendirme amaçlıdır, yatırım tavsiyesi değildir.