İçeriğe atla

AKBNK bilanço, gelir tablosu ve nakit akışı

Akbank T.A.Ş.30 Haziran 2026, 6 aylıkKonsolideTutarlar milyon TLKAP yayını 28 Temmuz 2026KAP'ta aç

Özet

Net faiz geliri
88,0 Mr ₺+%120,90yıllık
Net ücret ve komisyon
69,1 Mr ₺+%34,91yıllık
Net dönem kârı
34,3 Mr ₺+%38,16yıllık
Toplam varlık
4,0 Tn ₺+%12,74yıl sonuna göre
Krediler
2,2 Tn ₺+%16,24yıl sonuna göre
Mevduat
2,5 Tn ₺+%15,54yıl sonuna göre

Gelir tablosu

AKBNK gelir tablosu, tutarlar milyon TL
KalemTutarlar milyon TLCari dönemOca-Haz 2026Önceki yılOca-Haz 2025Değişim %Son 3 ayNis-Haz 2026Önceki yılNis-Haz 2025Değişim %
Faiz Gelirleri368.213310.005+%18,78196.758163.733+%20,17
Kredilerden Alınan Faizler244.276192.129+%27,14128.24199.824+%28,47
Zorunlu Karşılıklardan Alınan Faizler33.14631.481+%5,2918.04617.162+%5,15
Bankalardan Alınan Faizler1.6451.584+%3,85838867-%3,34
Para Piyasası İşlemlerinden Alınan Faizler3121.349-%76,8774193-%61,66
Menkul Değerlerden Alınan Faizler82.92378.996+%4,9746.42043.550+%6,59
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar Zarara Yansıtılanlar1.7091.871-%8,667671.447-%46,99
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılanlar48.93048.579+%0,7227.06027.298-%0,87
İtfa Edilmiş Maliyeti İle Ölçülenler32.28428.546+%13,0918.59314.805+%25,59
Finansal Kiralama Faiz Gelirleri3.1862.614+%21,881.6521.333+%23,93
Diğer Faiz Gelirleri2.7251.852+%47,141.487804+%84,95
Faiz Giderleri (-)-280.187-270.157-%3,71-151.818-143.412-%5,86
Mevduata Verilen Faizler-228.695-214.073-%6,83-124.917-115.561-%8,10
Kullanılan Kredilere Verilen Faizler-5.558-4.306-%29,08-2.941-2.242-%31,18
Para Piyasası İşlemlerine Verilen Faizler-31.729-43.319+%26,76-16.088-21.128+%23,85
İhraç Edilen Menkul Kıymetlere Verilen Faizler-13.666-8.151-%67,66-7.590-4.312-%76,02
Kiralama Faiz Giderleri-457-276-%65,58-243-145-%67,59
Diğer Faiz Giderleri-82-32-%156,25-39-24-%62,50
Net Faiz Geliri veya Gideri88.02639.848+%120,9044.94020.321+%121,15
Net Ücret ve Komisyon Gelirleri veya Giderleri69.09851.219+%34,9136.69727.223+%34,80
Alınan Ücret ve Komisyonlar86.24263.246+%36,3645.80833.608+%36,30
Gayri Nakdi Kredilerden2.0981.548+%35,531.049786+%33,46
Diğer84.14461.698+%36,3844.75932.822+%36,37
Verilen Ücret ve Komisyonlar (-)-17.144-12.027-%42,55-9.111-6.385-%42,69
Gayri Nakdi Kredilere-29-13-%123,08-18-9-%100,00
Diğer-17.115-12.014-%42,46-9.093-6.376-%42,61
Temettü Gelirleri326109+%199,0820595+%115,79
Ticari Kar veya Zarar (Net)-16.6106.796Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz-13.134-691-%1.800,72
Sermaye Piyasası İşlemleri Karı (Zararı)8.1816.966+%17,443.8543.496+%10,24
Türev Finansal İşlemlerden Kar (Zarar)-53.0503.536Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz-19.733-8.252-%139,13
Kambiyo İşlemleri Karı (Zararı)28.259-3.706Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz2.7454.065-%32,47
Diğer Faaliyet Gelirleri5.6784.301+%32,022.2751.447+%57,22
Faaliyet Brüt Kârı146.518102.273+%43,2670.98348.395+%46,67
Beklenen Zarar Karşılıkları Giderleri ( - )-26.481-18.261-%45,01-14.554-8.649-%68,27
Diğer Karşılık Giderleri ( - )-2-31+%93,55024-%100,00
Personel Giderleri (-)-27.044-18.548-%45,81-12.240-9.589-%27,65
Diğer Faaliyet Giderleri (-)-46.306-34.972-%32,41-24.265-17.766-%36,58
Net Faaliyet Karı (Zararı)46.68530.461+%53,2619.92412.415+%60,48
Özkaynak Yöntemi Uygulanan Ortaklıklardan Kar (Zarar)27010+%2.600,00175-20Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Sürdürülen Faaliyetler Vergi Öncesi Karı (Zararı)46.95530.471+%54,1020.09912.395+%62,15
Sürdürülen Faaliyetler Vergi Karşılığı (+/-)-12.622-5.621-%124,55-4.909-1.275-%285,02
Cari Vergi Karşılığı-18.607-2.849-%553,11-6.188-2.152-%187,55
Ertelenmiş Vergi Gider Etkisi-5.653-7.072+%20,07-2.222-1.045-%112,63
Ertelenmiş Vergi Gelir Etkisi11.6384.300+%170,653.5011.922+%82,15
Sürdürülen Faaliyetler Dönem Net Karı (Zararı)34.33324.850+%38,1615.19011.120+%36,60
Dönem Net Karı veya Zararı34.33324.850+%38,1615.19011.120+%36,60
Grubun Karı (Zararı)34.35024.857+%38,1915.19811.125+%36,61
Azınlık Payları Karı (Zararı)-17-7-%142,86-8-5-%60,00
Hisse Başına Kar (Zarar)
Hisse Başına Kar (Zarar)0,06610,0478+%38,200,02920,0214+%36,65

Hisse başı kazanç ölçeklenmeden, şirketin raporladığı birimle gösterilir (şirketin satır başlığı: Hisse Başına Kar (Zarar)).

Bilanço

AKBNK bilanço, tutarlar milyon TL
KalemTutarlar milyon TLDönem sonu30.06.2026Önceki yıl sonu31.12.2025Değişim %
Varlıklar
Finansal Varlıklar (Net)1.351.4031.265.462+%6,79
Nakit ve Nakit Benzerleri654.700621.183+%5,40
Nakit Değerler ve Merkez Bankası570.496559.434+%1,98
Bankalar82.85361.723+%34,23
Para Piyasalarından Alacaklar1.35326+%5.103,85
Beklenen Zarar Karşılıkları ( - )-20Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kâr Zarara Yansıtılan Finansal Varlıklar51.10548.345+%5,71
Devlet Borçlanma Senetleri15.83515.515+%2,06
Sermayede Payı Temsil Eden Menkul Değerler4.1514.426-%6,21
Diğer Finansal Varlıklar31.11928.404+%9,56
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Finansal Varlıklar565.396517.140+%9,33
Devlet Borçlanma Senetleri434.834404.589+%7,48
Sermayede Payı Temsil Eden Menkul Değerler210170+%23,53
Diğer Finansal Varlıklar130.352112.381+%15,99
Türev Finansal Varlıklar80.20278.794+%1,79
Türev Finansal Varlıkların Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar Zarara Yansıtılan Kısmı40.97242.763-%4,19
Türev Finansal Varlıkların Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Kısmı39.23036.031+%8,88
İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Finansal Varlıklar (Net)2.451.2772.126.627+%15,27
Krediler2.232.8771.920.958+%16,24
Kiralama İşlemlerinden Alacaklar45.88438.829+%18,17
İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Diğer Finansal Varlıklar257.633237.913+%8,29
Devlet Borçlanma Senetleri248.767229.162+%8,56
Diğer Finansal Varlıklar8.8668.751+%1,31
Beklenen Zarar Karşılıkları (-)-85.117-71.073-%19,76
Satış Amaçlı Elde Tutulan ve Durdurulan Faaliyetlere İlişkin Duran Varlıklar (Net)4.6443.770+%23,18
Satış Amaçlı4.6443.770+%23,18
Ortaklık Yatırımları5.6124.918+%14,11
İştirakler (Net)2121%0,00
Konsolide Edilmeyenler2121%0,00
Bağlı Ortaklıklar (Net)5.5914.897+%14,17
Konsolide Edilmeyen Mali Olmayan Ortaklıklar5.5914.897+%14,17
Maddi Duran Varlıklar (Net)55.12954.067+%1,96
Maddi Olmayan Duran Varlıklar (Net)15.25811.396+%33,89
Şerefiye134134%0,00
Diğer15.12411.262+%34,29
Cari Vergi Varlığı1530Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Ertelenmiş Vergi Varlığı963914+%5,36
Diğer Aktifler (Net)128.04091.796+%39,48
Varlıklar Toplamı4.012.4793.558.950+%12,74
Yükümlülükler
Mevduat2.511.0892.173.421+%15,54
Alınan Krediler206.245181.947+%13,35
Para Piyasalarına Borçlar338.938378.547-%10,46
İhraç Edilen Menkul Kıymetler (Net)246.579211.498+%16,59
Bonolar11.4835.726+%100,54
Tahviller235.096205.772+%14,25
Türev Finansal Yükümlülükler57.95425.285+%129,20
Türev Finansal Yükümlülüklerin Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar Zarara Yansıtılan Kısmı57.41825.019+%129,50
Türev Finansal Yükümlülüklerin Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Kısmı536266+%101,50
Kiralama İşlemlerinden Yükümlülükler (Net)3.7073.900-%4,95
Karşılıklar10.6379.634+%10,41
Çalışan Hakları Karşılığı5.2424.300+%21,91
Diğer Karşılıklar5.3955.334+%1,14
Cari Vergi Borcu22.90315.164+%51,04
Ertelenmiş Vergi Borcu2.40113.988-%82,84
Sermaye Benzeri Borçlanma Araçları118.53582.804+%43,15
Diğer Borçlanma Araçları118.53582.804+%43,15
Diğer Yükümlülükler168.740152.592+%10,58
Özkaynaklar324.751310.170+%4,70
Ödenmiş Sermaye5.2005.200%0,00
Sermaye Yedekleri5.3215.321%0,00
Hisse Senedi İhraç Primleri3.5063.506%0,00
Diğer Sermaye Yedekleri1.8151.815%0,00
Kâr veya Zararda Yeniden Sınıflandırılmayacak Birikmiş Diğer Kapsamlı Gelirler veya Giderler26.35026.247+%0,39
Kâr veya Zararda Yeniden Sınıflandırılacak Birikmiş Diğer Kapsamlı Gelirler veya Giderler6.73415.081-%55,35
Kar Yedekleri246.785200.905+%22,84
Yasal Yedekler5.8884.646+%26,73
Olağanüstü Yedekler217.487180.333+%20,60
Diğer Kar Yedekleri23.41015.926+%46,99
Kar veya Zarar34.36157.433-%40,17
Geçmiş Yıllar Kar veya Zararı11178-%93,82
Dönem Net Kâr veya Zararı34.35057.255-%40,01
Azınlık Payları0-17+%100,00
Yükümlülükler Toplamı4.012.4793.558.950+%12,74

Bilanço tutarları Türk parası (TP) ve yabancı para (YP) kalemlerinin toplamıdır; KAP raporunda ikisi ayrı sütunlarda da yer alır.

Nakit akış tablosu

AKBNK nakit akış tablosu, tutarlar milyon TL
KalemTutarlar milyon TLCari dönemOca-Haz 2026Önceki yılOca-Haz 2025Değişim %
Bankacılık Faaliyetlerine İlişkin Nakit Akışları
Bankacılık Faaliyet Konusu Varlık ve Yükümlülüklerdeki Değişim Öncesi Faaliyet Kârı59.29122.057+%168,81
Alınan Faizler330.567286.240+%15,49
Ödenen Faizler-267.138-285.491+%6,43
Alınan Temettüler326109+%199,08
Alınan Ücret ve Komisyonlar86.52363.801+%35,61
Elde Edilen Diğer Kazançlar32.73910.503+%211,71
Zarar Olarak Muhasebeleştirilen Donuk Alacaklardan Tahsilatlar15.8578.865+%78,87
Personele ve Hizmet Tedarik Edenlere Yapılan Nakit Ödemeler-29.588-20.353-%45,37
Ödenen Vergiler-16.057-4.836-%232,03
Diğer-93.938-36.781-%155,40
Bankacılık Faaliyetleri Konusu Varlık ve Yükümlülüklerdeki Değişim-33.19641.557Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar veya Zarara Yansıtılan Finansal Varlıklarda Net (Artış) Azalış-1.779-4.792+%62,88
Bankalar Hesabındaki Net (Artış) Azalış-9.8761.878Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Kredilerdeki Net (Artış) Azalış-334.895-196.336-%70,57
Diğer Varlıklarda Net (Artış) Azalış-42.52311.348Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Bankaların Mevduatlarında Net Artış (Azalış)-22.01010.591Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Diğer Mevduatlarda Net Artış (Azalış)347.031259.931+%33,51
Alınan Kredilerdeki Net Artış (Azalış)23.71422.695+%4,49
Diğer Borçlarda Net Artış (Azalış)7.142-63.758Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Bankacılık Faaliyetlerinden Kaynaklanan Net Nakit Akışı26.09563.614-%58,98
Yatırım Faaliyetlerinden Kaynaklanan Net Nakit Akışları-78.024-87.463+%10,79
İktisap Edilen İştirakler, Bağlı Ortaklıklar ve Birlikte Kontrol Edilen Ortaklıklar (İş Ortaklıkları)0-295+%100,00
Satın Alınan Menkul ve Gayrimenkuller-8.865-4.685-%89,22
Elden Çıkarılan Menkul ve Gayrimenkuller745280+%166,07
Elde Edilen Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Finansal Varlıklar-158.652-254.185+%37,58
Elden Çıkarılan Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Finansal Varlıklar104.123170.967-%39,10
Satın Alınan İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Finansal Varlıklar-600-1-%59.900
Satılan İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Finansal Varlıklar5.6727.050-%19,55
Diğer-20.447-6.594-%210,08
Finansman Faaliyetlerinden Sağlanan Net Nakit56.46465.212-%13,41
Krediler ve İhraç Edilen Menkul Değerlerden Sağlanan Nakit144.032102.263+%40,84
Krediler ve İhraç Edilen Menkul Değerlerden Kaynaklanan Nakit Çıkışı-74.606-29.579-%152,23
Temettü Ödemeleri-11.449-6.354-%80,19
Kiralamaya İlişkin Ödemeler-1.513-1.118-%35,33
Yabancı Para Çevrim Farklarının Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklar Üzerindeki Etkisi5.91414.874-%60,24
Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklardaki Net Artış (Azalış)10.44956.237-%81,42
Dönem Başındaki Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklar80.94461.980+%30,60
Dönem Sonundaki Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklar91.393118.217-%22,69

Oranlar

AKBNK finansal oranları, aynı raporun cari ve önceki dönem sütunlarından
OranCari dönemÖnceki yıl
Kredi / mevduat oranıKrediler / mevduat%88,92%88,38
Özkaynak / varlık oranıToplam özkaynaklar / toplam varlıklar%8,09%8,72
Kredi / varlık oranıKrediler / toplam varlıklar%55,65%53,98
Ücret ve komisyon / net faizNet ücret ve komisyon geliri / net faiz geliri%78,50%128,54

Önceki raporlar

Rakamlar KAP finansal raporlarından alınmıştır ve şirketin raporladığı biçimle gösterilir. Enflasyon muhasebesi (TMS 29) nedeniyle farklı dönemlerin raporları aynı para biriminde değildir; karşılaştırma yalnızca raporun kendi önceki dönem sütunuyla yapılır. Gider kalemleri KAP'ta eksi işaretle yazılır; değişim yüzdesi işaretli değer üzerinden hesaplandığı için gider artışı eksi görünür. Bilgilendirme amaçlıdır, yatırım tavsiyesi değildir.