İçeriğe atla

AKBNK çeyreklik bilanço, gelir tablosu ve nakit akışı

Akbank T.A.Ş.Son 5 çeyrekKonsolideTutarlar milyon TLRaporlandığı gibi

Gelir tablosu

AKBNK çeyreklik gelir tablosu, tutarlar milyon TL
KalemTutarlar milyon TLNis-Haz 2025Tem-Eyl 2025Eki-Ara 2025TüretilmişOca-Mar 2026Nis-Haz 2026Çeyreklik %Önceki çeyrekYıllık %Geçen yıl
Faiz Gelirleri163.734170.281174.413171.455196.758+%14,76+%20,17
Kredilerden Alınan Faizler99.825105.475112.774116.035128.241+%10,52+%28,47
Zorunlu Karşılıklardan Alınan Faizler17.16216.47815.55615.10018.046+%19,51+%5,15
Bankalardan Alınan Faizler867661774807838+%3,78-%3,35
Para Piyasası İşlemlerinden Alınan Faizler19366715923874-%68,88-%61,60
Menkul Değerlerden Alınan Faizler43.55144.71942.15936.50346.420+%27,17+%6,59
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar Zarara Yansıtılanlar1.4471.3261.028942767-%18,60-%46,99
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılanlar27.29928.49026.68221.87027.060+%23,73-%0,87
İtfa Edilmiş Maliyeti İle Ölçülenler14.80514.90414.44813.69118.593+%35,81+%25,58
Finansal Kiralama Faiz Gelirleri1.3331.3681.4241.5341.652+%7,70+%23,97
Diğer Faiz Gelirleri8049141.5681.2381.487+%20,07+%84,94
Faiz Giderleri (-)-143.412-139.439-136.119-128.369-151.818-%18,27-%5,86
Mevduata Verilen Faizler-115.561-116.218-111.681-103.778-124.917-%20,37-%8,10
Kullanılan Kredilere Verilen Faizler-2.242-2.533-2.716-2.617-2.941-%12,39-%31,17
Para Piyasası İşlemlerine Verilen Faizler-21.128-15.465-15.932-15.641-16.088-%2,86+%23,86
İhraç Edilen Menkul Kıymetlere Verilen Faizler-4.312-5.037-5.265-6.076-7.590-%24,91-%76,01
Kiralama Faiz Giderleri-145-156-180-214-243-%13,74-%67,36
Diğer Faiz Giderleri-24-29-345-43-39+%9,14-%60,93
Net Faiz Geliri veya Gideri20.32130.84338.29443.08644.940+%4,30+%121,15
Net Ücret ve Komisyon Gelirleri veya Giderleri27.22335.12134.63132.40236.697+%13,26+%34,80
Alınan Ücret ve Komisyonlar33.60941.79442.24540.43545.808+%13,29+%36,30
Gayri Nakdi Kredilerden7868439631.0491.049-%0,04+%33,50
Diğer32.82340.95141.28139.38544.759+%13,64+%36,37
Verilen Ücret ve Komisyonlar (-)-6.386-6.673-7.613-8.033-9.111-%13,42-%42,67
Gayri Nakdi Kredilere-9-10-11-11-18-%61,75-%90,07
Diğer-6.376-6.663-7.603-8.022-9.093-%13,35-%42,60
Temettü Gelirleri951522121205+%68,88+%115,90
Ticari Kar veya Zarar (Net)-691-6.698-6.763-3.477-13.134-%277,75-%1.801,03
Sermaye Piyasası İşlemleri Karı (Zararı)3.4963.5314.3604.3273.854-%10,92+%10,25
Türev Finansal İşlemlerden Kar (Zarar)-8.252130-4.596-33.317-19.733+%40,77-%139,13
Kambiyo İşlemleri Karı (Zararı)4.065-10.359-6.52825.5142.745-%89,24-%32,48
Diğer Faaliyet Gelirleri1.4481.2341.1263.4022.275-%33,12+%57,08
Faaliyet Brüt Kârı48.39660.51567.31175.53470.983-%6,02+%46,67
Beklenen Zarar Karşılıkları Giderleri ( - )-8.649-13.169-8.357-11.927-14.554-%22,03-%68,27
Diğer Karşılık Giderleri ( - )24-11-20+%100,00-%100,00
Personel Giderleri (-)-9.589-10.728-10.261-14.804-12.240+%17,32-%27,64
Diğer Faaliyet Giderleri (-)-17.766-18.586-20.633-22.041-24.265-%10,09-%36,58
Net Faaliyet Karı (Zararı)12.41618.03128.06126.76019.924-%25,55+%60,47
Özkaynak Yöntemi Uygulanan Ortaklıklardan Kar (Zarar)-206212295175+%84,70Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Sürdürülen Faaliyetler Vergi Öncesi Karı (Zararı)12.39618.09428.18426.85520.099-%25,16+%62,14
Sürdürülen Faaliyetler Vergi Karşılığı (+/-)-1.276-4.038-9.867-7.712-4.909+%36,34-%284,73
Cari Vergi Karşılığı-2.152-1.553-1.123-12.419-6.188+%50,17-%187,53
Ertelenmiş Vergi Gider Etkisi-1.045-5.308-6.738-3.431-2.222+%35,23-%112,55
Ertelenmiş Vergi Gelir Etkisi1.9222.823-2.0058.1373.501-%56,98+%82,19
Sürdürülen Faaliyetler Dönem Net Karı (Zararı)11.12014.05618.31719.14315.190-%20,65+%36,60
Dönem Net Karı veya Zararı11.12014.05618.31719.14315.190-%20,65+%36,60
Grubun Karı (Zararı)11.12514.06418.33219.15215.198-%20,64+%36,61
Azınlık Payları Karı (Zararı)-5-8-15-9-8+%11,12-%67,15
Hisse Başına Kar (Zarar)

Bilanço

AKBNK çeyreklik bilanço, tutarlar milyon TL
KalemTutarlar milyon TLNis-Haz 2025Tem-Eyl 2025Eki-Ara 2025Oca-Mar 2026Nis-Haz 2026Çeyreklik %Önceki çeyrekYıllık %Geçen yıl
Varlıklar
Finansal Varlıklar (Net)1.108.2311.158.9401.265.4611.226.7141.351.403+%10,16+%21,94
Nakit ve Nakit Benzerleri535.462535.537621.183600.076654.700+%9,10+%22,27
Nakit Değerler ve Merkez Bankası429.830455.677559.434501.657570.496+%13,72+%32,73
Bankalar104.02365.51261.72498.33382.853-%15,74-%20,35
Para Piyasalarından Alacaklar1.61514.35426871.353+%1.455,03-%16,22
Beklenen Zarar Karşılıkları ( - )-6-6-1-1-2-%89,39+%67,56
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kâr Zarara Yansıtılan Finansal Varlıklar36.70043.38348.34652.24351.105-%2,18+%39,25
Devlet Borçlanma Senetleri11.67515.46015.51515.32815.835+%3,31+%35,63
Sermayede Payı Temsil Eden Menkul Değerler2.7774.6844.4267.8154.151-%46,88+%49,48
Diğer Finansal Varlıklar22.24823.23928.40429.10031.119+%6,94+%39,87
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Finansal Varlıklar468.216505.710517.139497.724565.396+%13,60+%20,76
Devlet Borçlanma Senetleri377.328397.995404.589385.627434.834+%12,76+%15,24
Sermayede Payı Temsil Eden Menkul Değerler170170170170210+%23,44+%23,44
Diğer Finansal Varlıklar90.719107.544112.381111.927130.352+%16,46+%43,69
Türev Finansal Varlıklar67.85274.31078.79376.67280.202+%4,60+%18,20
Türev Finansal Varlıkların Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar Zarara Yansıtılan Kısmı34.09838.53142.76238.41440.972+%6,66+%20,16
Türev Finansal Varlıkların Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Kısmı33.75435.77936.03138.25739.230+%2,54+%16,22
İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Finansal Varlıklar (Net)1.735.2661.926.5652.126.6282.233.9022.451.277+%9,73+%41,26
Krediler1.560.8071.746.6731.920.9582.024.2572.232.877+%10,31+%43,06
Kiralama İşlemlerinden Alacaklar27.82331.19238.82941.40145.884+%10,83+%64,92
İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Diğer Finansal Varlıklar204.786216.853237.914244.402257.633+%5,41+%25,81
Devlet Borçlanma Senetleri204.011216.058229.162236.286248.767+%5,28+%21,94
Diğer Finansal Varlıklar7757948.7518.1158.866+%9,25+%1.044,26
Beklenen Zarar Karşılıkları (-)-58.149-68.152-71.073-76.157-85.117-%11,76-%46,38
Satış Amaçlı Elde Tutulan ve Durdurulan Faaliyetlere İlişkin Duran Varlıklar (Net)3.7093.7933.7703.8314.644+%21,24+%25,21
Satış Amaçlı3.7093.7933.7703.8314.644+%21,24+%25,21
Ortaklık Yatırımları4.3944.6484.9175.1865.612+%8,21+%27,71
İştirakler (Net)2121212121+%0,21+%0,21
Konsolide Edilmeyenler2121212121+%0,21+%0,21
Bağlı Ortaklıklar (Net)4.3744.6274.8975.1655.591+%8,24+%27,84
Konsolide Edilmeyen Mali Olmayan Ortaklıklar4.3744.6274.8975.1655.591+%8,24+%27,84
Maddi Duran Varlıklar (Net)40.82141.59354.06754.43755.129+%1,27+%35,05
Maddi Olmayan Duran Varlıklar (Net)8.2119.03311.39613.87815.258+%9,94+%85,82
Şerefiye134134134134134-%0,30-%0,30
Diğer8.0778.89911.26213.74415.124+%10,04+%87,26
Cari Vergi Varlığı600Bu dönem için değer yok153Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz+%2.255,30
Ertelenmiş Vergi Varlığı3.7011.3749151.159963-%16,89-%73,98
Diğer Aktifler (Net)79.69085.49991.796104.868128.040+%22,10+%60,67
Varlıklar Toplamı2.984.0303.231.4433.558.9503.643.9754.012.479+%10,11+%34,47
Yükümlülükler
Mevduat1.890.0992.026.9212.173.4212.318.3982.511.089+%8,31+%32,85
Alınan Krediler146.808173.130181.947185.923206.245+%10,93+%40,49
Para Piyasalarına Borçlar276.257289.178378.547263.624338.938+%28,57+%22,69
İhraç Edilen Menkul Kıymetler (Net)151.547183.031211.499215.832246.579+%14,25+%62,71
Bonolar2.5193.1525.72611.98911.483-%4,22+%355,83
Tahviller149.028179.879205.773203.843235.096+%15,33+%57,75
Türev Finansal Yükümlülükler23.63122.71725.28545.41957.954+%27,60+%145,25
Türev Finansal Yükümlülüklerin Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar Zarara Yansıtılan Kısmı22.49522.28725.01944.89957.418+%27,88+%155,25
Türev Finansal Yükümlülüklerin Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Kısmı1.136430266520536+%3,08-%52,80
Kiralama İşlemlerinden Yükümlülükler (Net)3.7443.8853.9003.9033.707-%5,03-%0,98
Karşılıklar9.0009.5229.6359.98110.637+%6,57+%18,19
Çalışan Hakları Karşılığı3.5963.7984.3004.5945.242+%14,11+%45,78
Diğer Karşılıklar5.4055.7245.3355.3885.395+%0,14-%0,18
Cari Vergi Borcu14.22714.57215.16427.21022.903-%15,83+%60,98
Ertelenmiş Vergi Borcu1.0901.56113.9882.9212.401-%17,80+%120,28
Sermaye Benzeri Borçlanma Araçları76.80580.49782.804112.711118.535+%5,17+%54,33
Diğer Borçlanma Araçları76.80580.49782.804112.711118.535+%5,17+%54,33
Diğer Yükümlülükler131.884149.038152.592155.478168.740+%8,53+%27,95
Özkaynaklar258.937277.390310.169302.575324.751+%7,33+%25,42
Ödenmiş Sermaye5.2005.2005.2005.2005.200%0,00%0,00
Sermaye Yedekleri5.3215.3215.3215.3215.321+%0,01+%0,01
Hisse Senedi İhraç Primleri3.5063.5063.5063.5063.506+%0,01+%0,01
Diğer Sermaye Yedekleri1.8151.8151.8151.8151.815+%0,01+%0,01
Kâr veya Zararda Yeniden Sınıflandırılmayacak Birikmiş Diğer Kapsamlı Gelirler veya Giderler18.44918.67826.24726.14226.350+%0,80+%42,83
Kâr veya Zararda Yeniden Sınıflandırılacak Birikmiş Diğer Kapsamlı Gelirler veya Giderler4.0198.18815.081-1016.734Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz+%67,55
Kar Yedekleri200.906200.906200.906246.711246.785+%0,03+%22,84
Yasal Yedekler4.6464.6464.6465.8885.888-%0,01+%26,73
Olağanüstü Yedekler180.314180.333180.333217.218217.487+%0,12+%20,62
Diğer Kar Yedekleri15.94615.92715.92723.60423.410-%0,82+%46,81
Kar veya Zarar25.03739.10157.43319.33034.361+%77,76+%37,24
Geçmiş Yıllar Kar veya Zararı17817817817811-%93,82-%93,82
Dönem Net Kâr veya Zararı24.85938.92357.25519.15234.350+%79,36+%38,18
Azınlık Payları5-3-18-270+%100,00-%100,00
Yükümlülükler Toplamı2.984.0303.231.4433.558.9503.643.9754.012.479+%10,11+%34,47

Nakit akış tablosu

AKBNK çeyreklik nakit akış tablosu, tutarlar milyon TL
KalemTutarlar milyon TLNis-Haz 2025Tem-Eyl 2025Eki-Ara 2025TüretilmişOca-Mar 2026Nis-Haz 2026Çeyreklik %Önceki çeyrekYıllık %Geçen yıl
Bankacılık Faaliyetlerine İlişkin Nakit Akışları
Bankacılık Faaliyet Konusu Varlık ve Yükümlülüklerdeki Değişim Öncesi Faaliyet Kârı3.76619.03827.11848.67010.621-%78,18+%182,03
Alınan Faizler155.059143.387160.480171.039159.528-%6,73+%2,88
Ödenen Faizler-154.021-135.957-137.547-125.021-142.117-%13,67+%7,73
Alınan Temettüler951522121205+%68,55+%115,49
Alınan Ücret ve Komisyonlar34.39637.50840.14740.59745.926+%13,13+%33,52
Elde Edilen Diğer Kazançlar-4.7563.660-23626.0726.667-%74,43Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Zarar Olarak Muhasebeleştirilen Donuk Alacaklardan Tahsilatlar4.7234.9735.5306.0489.809+%62,20+%107,68
Personele ve Hizmet Tedarik Edenlere Yapılan Nakit Ödemeler-10.572-11.761-11.313-16.028-13.560+%15,39-%28,27
Ödenen Vergiler-2.858-3.019-4.232-2.977-13.080-%339,30-%357,65
Diğer-18.301-19.770-25.733-51.180-42.758+%16,45-%133,64
Bankacılık Faaliyetleri Konusu Varlık ve Yükümlülüklerdeki Değişim-58.687-54.262-73.088-17.636-15.560+%11,77+%73,49
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar veya Zarara Yansıtılan Finansal Varlıklarda Net (Artış) Azalış3.546-5.788-2.772-4.5552.776Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz-%21,71
Bankalar Hesabındaki Net (Artış) Azalış-3.1471.5742.358-11.8892.013Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmazÖnceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Kredilerdeki Net (Artış) Azalış-117.499-186.691-184.335-116.126-218.769-%88,39-%86,19
Diğer Varlıklarda Net (Artış) Azalış-8.487-33.615-138.20355.260-97.783Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz-%1.052,12
Bankaların Mevduatlarında Net Artış (Azalış)9.196-12.06546.340-30.4508.440Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz-%8,22
Diğer Mevduatlarda Net Artış (Azalış)139.839147.309102.812172.060174.971+%1,69+%25,12
Alınan Kredilerdeki Net Artış (Azalış)9.36426.3829.8952.19621.518+%879,94+%129,81
Diğer Borçlarda Net Artış (Azalış)-91.4998.63290.817-84.13191.273Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmazÖnceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Bankacılık Faaliyetlerinden Kaynaklanan Net Nakit Akışı-54.922-35.224-45.97031.035-4.940Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz+%91,01
Yatırım Faaliyetlerinden Kaynaklanan Net Nakit Akışları-34.643-27.3431.146-35.884-42.140-%17,44-%21,64
İktisap Edilen İştirakler, Bağlı Ortaklıklar ve Birlikte Kontrol Edilen Ortaklıklar (İş Ortaklıkları)-195019500Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz+%100,00
Satın Alınan Menkul ve Gayrimenkuller-2.239-2.633-6.371-4.845-4.020+%17,04-%79,52
Elden Çıkarılan Menkul ve Gayrimenkuller26437-20538207-%61,52-%21,53
Elde Edilen Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Finansal Varlıklar-119.995-38.839-28.937-111.603-47.049+%57,84+%60,79
Elden Çıkarılan Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Finansal Varlıklar78.9999.94730.197105.673-1.550Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmazÖnceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Satın Alınan İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Finansal Varlıklar0-1-7.9150-600Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmazÖnceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Satılan İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Finansal Varlıklar3.661001.3594.313+%217,28+%17,80
Diğer4.8634.14513.997-27.0066.559Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz+%34,89
Finansman Faaliyetlerinden Sağlanan Net Nakit53.20333.48229.27022.01334.451+%56,50-%35,25
Krediler ve İhraç Edilen Menkul Değerlerden Sağlanan Nakit63.91536.56353.40070.89473.138+%3,16+%14,43
Krediler ve İhraç Edilen Menkul Değerlerden Kaynaklanan Nakit Çıkışı-10.130-2.441-23.401-36.699-37.907-%3,29-%274,22
Temettü Ödemeleri000-11.4490Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmazÖnceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Kiralamaya İlişkin Ödemeler-583-641-729-733-780-%6,48-%33,86
Yabancı Para Çevrim Farklarının Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklar Üzerindeki Etkisi9.8064.9472.4181.7574.157+%136,66-%57,60
Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklardaki Net Artış (Azalış)-26.556-24.138-13.13518.921-8.472Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz+%68,10
Dönem Başındaki Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklar00080.9440-%100,00Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Dönem Sonundaki Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklar-26.556-24.138-13.13599.864-8.471Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz+%68,10

Çeyrek tutarları KAP finansal raporlarından alınır; şirket önceki dönem rakamlarını enflasyona göre yeniden ifade etmediği için raporlandığı gibi (nominal) gösterilir. Dördüncü çeyreğin gelir ve nakit akışı kalemleri yıllık rapordan 9 aylık rapor çıkarılarak türetilir; nakit akışı çeyrekleri kümülatif raporların farkıdır. Bir raporda yer almayan kalem boş gösterilir. Hisse başı kazanç bu görünümde yer almaz. Bu tutarlar Fon Asistanı hesabıdır; şirketin yayımladığı rakamlar KAP raporlarındadır: Nis-Haz 2025, Tem-Eyl 2025, Eki-Ara 2025, Oca-Mar 2026, Nis-Haz 2026. Bilgilendirme amaçlıdır, yatırım tavsiyesi değildir.