İçeriğe atla

GARAN bilanço, gelir tablosu ve nakit akışı

Türkiye Garanti Bankası A.Ş.30 Haziran 2026, 6 aylıkKonsolideTutarlar milyon TLKAP yayını 30 Temmuz 2026KAP'ta aç

Özet

Net faiz geliri
139,2 Mr ₺+%74,20yıllık
Net ücret ve komisyon
90,7 Mr ₺+%39,21yıllık
Net dönem kârı
64,4 Mr ₺+%20,15yıllık
Toplam varlık
5,2 Tn ₺+%14,70yıl sonuna göre
Krediler
3,0 Tn ₺+%10,39yıl sonuna göre
Mevduat
3,5 Tn ₺+%10,04yıl sonuna göre

Gelir tablosu

GARAN gelir tablosu, tutarlar milyon TL
KalemTutarlar milyon TLCari dönemOca-Haz 2026Önceki yılOca-Haz 2025Değişim %Son 3 ayNis-Haz 2026Önceki yılNis-Haz 2025Değişim %
Faiz Gelirleri452.752354.345+%27,77238.897182.677+%30,78
Kredilerden Alınan Faizler339.422257.768+%31,68178.345135.833+%31,30
Zorunlu Karşılıklardan Alınan Faizler40.70034.825+%16,8722.18518.665+%18,86
Bankalardan Alınan Faizler13.64514.318-%4,706.0663.434+%76,65
Para Piyasası İşlemlerinden Alınan Faizler8.1212.904+%179,654.5021.578+%185,30
Menkul Değerlerden Alınan Faizler45.07740.860+%10,3224.71321.330+%15,86
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar Zarara Yansıtılanlar1.939722+%168,561.072408+%162,75
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılanlar21.81217.139+%27,2712.2109.507+%28,43
İtfa Edilmiş Maliyeti İle Ölçülenler21.32622.999-%7,2711.43111.415+%0,14
Finansal Kiralama Faiz Gelirleri4.7212.970+%58,962.5611.528+%67,60
Diğer Faiz Gelirleri1.066700+%52,29525309+%69,90
Faiz Giderleri (-)-313.593-274.462-%14,26-171.169-140.986-%21,41
Mevduata Verilen Faizler-271.672-238.166-%14,07-149.194-121.780-%22,51
Kullanılan Kredilere Verilen Faizler-7.669-5.396-%42,12-4.228-3.104-%36,21
Para Piyasası İşlemlerine Verilen Faizler-23.512-25.704+%8,53-12.170-13.233+%8,03
İhraç Edilen Menkul Kıymetlere Verilen Faizler-9.753-4.477-%117,85-5.121-2.474-%106,99
Kiralama Faiz Giderleri-809-588-%37,59-417-344-%21,22
Diğer Faiz Giderleri-178-131-%35,88-39-51+%23,53
Net Faiz Geliri veya Gideri139.15979.883+%74,2067.72841.691+%62,45
Net Ücret ve Komisyon Gelirleri veya Giderleri90.73765.178+%39,2147.87634.932+%37,05
Alınan Ücret ve Komisyonlar126.20991.817+%37,4667.23948.764+%37,89
Gayri Nakdi Kredilerden3.9243.082+%27,321.9991.631+%22,56
Diğer122.28588.735+%37,8165.24047.133+%38,42
Verilen Ücret ve Komisyonlar (-)-35.472-26.639-%33,16-19.363-13.832-%39,99
Gayri Nakdi Kredilere-61-21-%190,48-33-6-%450,00
Diğer-35.411-26.618-%33,03-19.330-13.826-%39,81
Temettü Gelirleri364250+%45,6043243-%82,30
Ticari Kar veya Zarar (Net)-12.8083.854Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz-7.519-179-%4.100,56
Sermaye Piyasası İşlemleri Karı (Zararı)2.0941.232+%69,97-1.539-500-%207,80
Türev Finansal İşlemlerden Kar (Zarar)-31.415-13.373-%134,91-6.893-12.672+%45,60
Kambiyo İşlemleri Karı (Zararı)16.51315.995+%3,2491312.993-%92,97
Diğer Faaliyet Gelirleri39.57235.526+%11,3915.18716.659-%8,84
Faaliyet Brüt Kârı257.024184.691+%39,16123.31593.346+%32,11
Beklenen Zarar Karşılıkları Giderleri ( - )-59.350-40.379-%46,98-28.887-17.508-%64,99
Diğer Karşılık Giderleri ( - )-1.558-252-%518,258642+%43.100
Personel Giderleri (-)-39.493-26.629-%48,31-20.109-13.556-%48,34
Diğer Faaliyet Giderleri (-)-68.423-47.759-%43,27-33.531-26.173-%28,11
Net Faaliyet Karı (Zararı)88.20069.672+%26,5941.65236.111+%15,34
Özkaynak Yöntemi Uygulanan Ortaklıklardan Kar (Zarar)1.8681.356+%37,761.100812+%35,47
Sürdürülen Faaliyetler Vergi Öncesi Karı (Zararı)90.06871.028+%26,8142.75236.923+%15,79
Sürdürülen Faaliyetler Vergi Karşılığı (+/-)-26.473-18.318-%44,52-12.373-9.184-%34,72
Cari Vergi Karşılığı-29.440-21.445-%37,28-11.623-12.573+%7,56
Ertelenmiş Vergi Gider Etkisi-3.575-1.090-%227,98-1.2152.299Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Ertelenmiş Vergi Gelir Etkisi6.5424.217+%55,134651.090-%57,34
Sürdürülen Faaliyetler Dönem Net Karı (Zararı)63.59552.710+%20,6530.37927.739+%9,52
Durdurulan Faaliyetlerden Gelirler15.17812.899+%17,678.2587.890+%4,66
Diğer Durdurulan Faaliyet Gelirleri15.17812.899+%17,678.2587.890+%4,66
Durdurulan Faaliyetlerden Giderler (-)-14.185-11.873-%19,47-7.748-7.344-%5,50
Diğer Durdurulan Faaliyet Giderleri-14.185-11.873-%19,47-7.748-7.344-%5,50
Durdurulan Faaliyetler Vergi Öncesi Karı (Zararı)9931.026-%3,22510546-%6,59
Durdurulan Faaliyetler Vergi Karşılığı (+/-)-174-123-%41,46-90-70-%28,57
Cari Vergi Karşılığı-157-118-%33,05-63-54-%16,67
Ertelenmiş Vergi Gider Etkisi-21-11-%90,91-19-5-%280,00
Ertelenmiş Vergi Gelir Etkisi46-%33,33-8-11+%27,27
Durdurulan Faaliyetler Dönem Net Karı (Zararı)819903-%9,30420476-%11,76
Dönem Net Karı veya Zararı64.41453.613+%20,1530.79928.215+%9,16
Grubun Karı (Zararı)63.44252.940+%19,8430.28827.845+%8,77
Azınlık Payları Karı (Zararı)972673+%44,43511370+%38,11
Hisse Başına Kar (Zarar)
Hisse Başına Kar (Zarar)0,15110,1261+%19,830,07210,0633+%13,92

Hisse başı kazanç ölçeklenmeden, şirketin raporladığı birimle gösterilir (şirketin satır başlığı: Hisse Başına Kar (Zarar)).

Bilanço

GARAN bilanço, tutarlar milyon TL
KalemTutarlar milyon TLDönem sonu30.06.2026Önceki yıl sonu31.12.2025Değişim %
Varlıklar
Finansal Varlıklar (Net)1.431.2041.260.569+%13,54
Nakit ve Nakit Benzerleri1.104.7411.005.230+%9,90
Nakit Değerler ve Merkez Bankası809.123635.866+%27,25
Bankalar242.101352.558-%31,33
Para Piyasalarından Alacaklar54.46417.671+%208,21
Beklenen Zarar Karşılıkları ( - )-947-865-%9,48
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kâr Zarara Yansıtılan Finansal Varlıklar27.23815.754+%72,90
Devlet Borçlanma Senetleri19.6158.841+%121,86
Sermayede Payı Temsil Eden Menkul Değerler1.0911.480-%26,28
Diğer Finansal Varlıklar6.5325.433+%20,23
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Finansal Varlıklar276.555215.683+%28,22
Devlet Borçlanma Senetleri193.008146.758+%31,51
Sermayede Payı Temsil Eden Menkul Değerler4.7444.621+%2,66
Diğer Finansal Varlıklar78.80364.304+%22,55
Türev Finansal Varlıklar22.67023.902-%5,15
Türev Finansal Varlıkların Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar Zarara Yansıtılan Kısmı22.07223.705-%6,89
Türev Finansal Varlıkların Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Kısmı598197+%203,55
İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Finansal Varlıklar (Net)3.279.4843.042.166+%7,80
Krediler2.997.9992.715.712+%10,39
Kiralama İşlemlerinden Alacaklar70.70762.352+%13,40
Faktoring Alacakları44.60032.625+%36,70
İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Diğer Finansal Varlıklar271.687318.668-%14,74
Devlet Borçlanma Senetleri262.574266.785-%1,58
Diğer Finansal Varlıklar9.11351.883-%82,44
Beklenen Zarar Karşılıkları (-)-105.509-87.191-%21,01
Satış Amaçlı Elde Tutulan ve Durdurulan Faaliyetlere İlişkin Duran Varlıklar (Net)227.2844.990+%4.454,79
Satış Amaçlı10.2714.990+%105,83
Durdurulan Faaliyetlere İlişkin217.0130Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Ortaklık Yatırımları22.39217.473+%28,15
İştirakler (Net)213211+%0,95
Konsolide Edilmeyenler213211+%0,95
Bağlı Ortaklıklar (Net)22.17917.262+%28,48
Konsolide Edilmeyen Mali Olmayan Ortaklıklar22.17917.262+%28,48
Maddi Duran Varlıklar (Net)50.60851.172-%1,10
Maddi Olmayan Duran Varlıklar (Net)8.9767.805+%15,00
Şerefiye66%0,00
Diğer8.9707.799+%15,01
Yatırım Amaçlı Gayrimenkuller (Net)3.3203.136+%5,87
Cari Vergi Varlığı4.8474.902-%1,12
Ertelenmiş Vergi Varlığı13.64111.101+%22,88
Diğer Aktifler (Net)174.726144.460+%20,95
Varlıklar Toplamı5.216.4824.547.774+%14,70
Yükümlülükler
Mevduat3.466.1483.150.034+%10,04
Alınan Krediler122.348106.377+%15,01
Para Piyasalarına Borçlar111.69087.498+%27,65
İhraç Edilen Menkul Kıymetler (Net)186.463170.767+%9,19
Bonolar1.0060Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Tahviller185.457170.767+%8,60
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar Zarara Yansıtılan Finansal Yükümlülükler74.95769.884+%7,26
Türev Finansal Yükümlülükler22.83417.294+%32,03
Türev Finansal Yükümlülüklerin Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar Zarara Yansıtılan Kısmı22.34916.492+%35,51
Türev Finansal Yükümlülüklerin Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Kısmı485802-%39,53
Kiralama İşlemlerinden Yükümlülükler (Net)6.6046.015+%9,79
Karşılıklar48.54443.319+%12,06
Çalışan Hakları Karşılığı12.06212.661-%4,73
Sigorta Teknik Karşılıkları (Net)19.23315.491+%24,16
Diğer Karşılıklar17.24915.167+%13,73
Cari Vergi Borcu34.76625.195+%37,99
Ertelenmiş Vergi Borcu1460Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Satış Amaçlı Elde Tutulan ve Durdurulan Faaliyetlere İlişkin Duran Varlık Borçları (Net)184.7420Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Durdurulan Faaliyetlere İlişkin184.7420Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Sermaye Benzeri Borçlanma Araçları146.888140.820+%4,31
Krediler04.560-%100,00
Diğer Borçlanma Araçları146.888136.260+%7,80
Diğer Yükümlülükler320.924283.935+%13,03
Özkaynaklar489.428446.636+%9,58
Ödenmiş Sermaye4.2004.200%0,00
Sermaye Yedekleri785785%0,00
Hisse Senedi İhraç Primleri1212%0,00
Diğer Sermaye Yedekleri773773%0,00
Kâr veya Zararda Yeniden Sınıflandırılmayacak Birikmiş Diğer Kapsamlı Gelirler veya Giderler33.94333.612+%0,98
Kâr veya Zararda Yeniden Sınıflandırılacak Birikmiş Diğer Kapsamlı Gelirler veya Giderler35.14434.507+%1,85
Kar Yedekleri348.886261.061+%33,64
Yasal Yedekler10.1377.766+%30,53
Olağanüstü Yedekler338.485253.021+%33,78
Diğer Kar Yedekleri264274-%3,65
Kar veya Zarar63.701109.908-%42,04
Geçmiş Yıllar Kar veya Zararı25992+%181,52
Dönem Net Kâr veya Zararı63.442109.816-%42,23
Azınlık Payları2.7692.563+%8,04
Yükümlülükler Toplamı5.216.4824.547.774+%14,70

Bilanço tutarları Türk parası (TP) ve yabancı para (YP) kalemlerinin toplamıdır; KAP raporunda ikisi ayrı sütunlarda da yer alır.

Nakit akış tablosu

GARAN nakit akış tablosu, tutarlar milyon TL
KalemTutarlar milyon TLCari dönemOca-Haz 2026Önceki yılOca-Haz 2025Değişim %
Bankacılık Faaliyetlerine İlişkin Nakit Akışları
Bankacılık Faaliyet Konusu Varlık ve Yükümlülüklerdeki Değişim Öncesi Faaliyet Kârı130.82467.881+%92,73
Alınan Faizler433.230347.792+%24,57
Ödenen Faizler-291.870-274.860-%6,19
Alınan Temettüler364252+%44,44
Alınan Ücret ve Komisyonlar126.20992.375+%36,63
Elde Edilen Diğer Kazançlar15.05212.836+%17,26
Zarar Olarak Muhasebeleştirilen Donuk Alacaklardan Tahsilatlar9.4956.231+%52,38
Personele ve Hizmet Tedarik Edenlere Yapılan Nakit Ödemeler-95.926-68.014-%41,04
Ödenen Vergiler-22.070-12.199-%80,92
Diğer-43.660-36.532-%19,51
Bankacılık Faaliyetleri Konusu Varlık ve Yükümlülüklerdeki Değişim25.1582.554+%885,04
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar veya Zarara Yansıtılan Finansal Varlıklarda Net (Artış) Azalış-10.9951.575Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Bankalar Hesabındaki Net (Artış) Azalış56.947-112.340Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Kredilerdeki Net (Artış) Azalış-310.365-503.352+%38,34
Diğer Varlıklarda Net (Artış) Azalış-248.366-16.341-%1.419,89
Bankaların Mevduatlarında Net Artış (Azalış)7.047-34.210Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Diğer Mevduatlarda Net Artış (Azalış)291.321563.084-%48,26
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar veya Zarara Yansıtılan Finansal Yükümlülüklerde Net Artış (Azalış)0-1.337+%100,00
Alınan Kredilerdeki Net Artış (Azalış)19.45373.096-%73,39
Diğer Borçlarda Net Artış (Azalış)220.11632.379+%579,81
Bankacılık Faaliyetlerinden Kaynaklanan Net Nakit Akışı155.98270.435+%121,46
Yatırım Faaliyetlerinden Kaynaklanan Net Nakit Akışları-12.710-31.091+%59,12
İktisap Edilen İştirakler, Bağlı Ortaklıklar ve Birlikte Kontrol Edilen Ortaklıklar (İş Ortaklıkları)-3.600-870-%313,79
Satın Alınan Menkul ve Gayrimenkuller-4.075-7.627+%46,57
Elden Çıkarılan Menkul ve Gayrimenkuller3.2864.342-%24,32
Elde Edilen Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Finansal Varlıklar-267.482-109.442-%144,41
Elden Çıkarılan Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Finansal Varlıklar212.59682.087+%158,99
Satın Alınan İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Finansal Varlıklar-16.086-26.176+%38,55
Satılan İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Finansal Varlıklar62.65126.595+%135,57
Finansman Faaliyetlerinden Sağlanan Net Nakit15.86669.214-%77,08
Krediler ve İhraç Edilen Menkul Değerlerden Sağlanan Nakit114.877123.295-%6,83
Krediler ve İhraç Edilen Menkul Değerlerden Kaynaklanan Nakit Çıkışı-73.666-33.898-%117,32
Temettü Ödemeleri-22.875-18.963-%20,63
Kiralamaya İlişkin Ödemeler-2.470-1.220-%102,46
Yabancı Para Çevrim Farklarının Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklar Üzerindeki Etkisi-2.9509.601Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklardaki Net Artış (Azalış)156.188118.159+%32,18
Dönem Başındaki Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklar384.763202.946+%89,59
Dönem Sonundaki Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklar540.951321.105+%68,47

Oranlar

GARAN finansal oranları, aynı raporun cari ve önceki dönem sütunlarından
OranCari dönemÖnceki yıl
Kredi / mevduat oranıKrediler / mevduat%86,49%86,21
Özkaynak / varlık oranıToplam özkaynaklar / toplam varlıklar%9,38%9,82
Kredi / varlık oranıKrediler / toplam varlıklar%57,47%59,72
Ücret ve komisyon / net faizNet ücret ve komisyon geliri / net faiz geliri%65,20%81,59

Önceki raporlar

Rakamlar KAP finansal raporlarından alınmıştır ve şirketin raporladığı biçimle gösterilir. Enflasyon muhasebesi (TMS 29) nedeniyle farklı dönemlerin raporları aynı para biriminde değildir; karşılaştırma yalnızca raporun kendi önceki dönem sütunuyla yapılır. Gider kalemleri KAP'ta eksi işaretle yazılır; değişim yüzdesi işaretli değer üzerinden hesaplandığı için gider artışı eksi görünür. Bilgilendirme amaçlıdır, yatırım tavsiyesi değildir.