İçeriğe atla

ISCTR bilanço, gelir tablosu ve nakit akışı

Türkiye İş Bankası A.Ş.30 Haziran 2026, 6 aylıkKonsolideTutarlar milyon TLKAP yayını 3 Ağustos 2026KAP'ta aç

Özet

Net faiz geliri
107,6 Mr ₺+%81,92yıllık
Net ücret ve komisyon
77,2 Mr ₺+%40,27yıllık
Net dönem kârı
42,0 Mr ₺+%2,31yıllık
Toplam varlık
6,0 Tn ₺+%11,54yıl sonuna göre
Krediler
3,1 Tn ₺+%13,52yıl sonuna göre
Mevduat
3,5 Tn ₺+%9,44yıl sonuna göre

Gelir tablosu

ISCTR gelir tablosu, tutarlar milyon TL
KalemTutarlar milyon TLCari dönemOca-Haz 2026Önceki yılOca-Haz 2025Değişim %Son 3 ayNis-Haz 2026Önceki yılNis-Haz 2025Değişim %
Faiz Gelirleri484.600395.814+%22,43253.135208.473+%21,42
Kredilerden Alınan Faizler316.319247.783+%27,66163.847131.687+%24,42
Zorunlu Karşılıklardan Alınan Faizler44.61735.951+%24,1123.29419.268+%20,89
Bankalardan Alınan Faizler9.5038.414+%12,945.2424.606+%13,81
Para Piyasası İşlemlerinden Alınan Faizler4.0664.150-%2,021.957843+%132,15
Menkul Değerlerden Alınan Faizler97.11990.703+%7,0752.11247.424+%9,89
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar Zarara Yansıtılanlar1.496807+%85,38910436+%108,72
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılanlar60.70251.825+%17,1333.30827.720+%20,16
İtfa Edilmiş Maliyeti İle Ölçülenler34.92138.071-%8,2717.89419.268-%7,13
Finansal Kiralama Faiz Gelirleri3.7682.543+%48,171.9391.304+%48,70
Diğer Faiz Gelirleri9.2086.270+%46,864.7443.341+%41,99
Faiz Giderleri (-)-377.049-336.693-%11,99-203.335-180.366-%12,73
Mevduata Verilen Faizler-284.876-238.834-%19,28-151.242-128.115-%18,05
Kullanılan Kredilere Verilen Faizler-13.442-19.416+%30,77-6.687-7.819+%14,48
Para Piyasası İşlemlerine Verilen Faizler-54.400-63.293+%14,05-32.841-36.799+%10,76
İhraç Edilen Menkul Kıymetlere Verilen Faizler-22.402-13.852-%61,72-11.796-7.048-%67,37
Kiralama Faiz Giderleri-936-559-%67,44-546-309-%76,70
Diğer Faiz Giderleri-993-739-%34,37-223-276+%19,20
Net Faiz Geliri veya Gideri107.55159.121+%81,9249.80028.107+%77,18
Net Ücret ve Komisyon Gelirleri veya Giderleri77.18755.028+%40,2741.42129.981+%38,16
Alınan Ücret ve Komisyonlar100.69572.413+%39,0654.26839.312+%38,04
Gayri Nakdi Kredilerden4.5493.630+%25,322.3291.949+%19,50
Diğer96.14668.783+%39,7851.93937.363+%39,01
Verilen Ücret ve Komisyonlar (-)-23.508-17.385-%35,22-12.847-9.331-%37,68
Gayri Nakdi Kredilere-114-92-%23,91-63-49-%28,57
Diğer-23.394-17.293-%35,28-12.784-9.282-%37,73
Temettü Gelirleri494414+%19,32391380+%2,89
Ticari Kar veya Zarar (Net)-6.7442.300Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz-9.0952.011Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Sermaye Piyasası İşlemleri Karı (Zararı)9.4236.983+%34,943.8835.253-%26,08
Türev Finansal İşlemlerden Kar (Zarar)-40.493-26.007-%55,70-18.057-21.626+%16,50
Kambiyo İşlemleri Karı (Zararı)24.32621.324+%14,085.07918.384-%72,37
Diğer Faaliyet Gelirleri86.60966.692+%29,8644.23136.462+%21,31
Faaliyet Brüt Kârı265.097183.555+%44,42126.74896.941+%30,75
Beklenen Zarar Karşılıkları Giderleri ( - )-41.369-25.701-%60,96-21.060-12.249-%71,93
Diğer Karşılık Giderleri ( - )-646-573-%12,74-268-267-%0,37
Personel Giderleri (-)-52.948-34.255-%54,57-26.989-18.910-%42,72
Diğer Faaliyet Giderleri (-)-125.680-84.152-%49,35-64.736-44.300-%46,13
Net Faaliyet Karı (Zararı)44.45438.874+%14,3513.69521.215-%35,45
Özkaynak Yöntemi Uygulanan Ortaklıklardan Kar (Zarar)6.4749.082-%28,724.6606.657-%30,00
Sürdürülen Faaliyetler Vergi Öncesi Karı (Zararı)50.92847.956+%6,2018.35527.872-%34,15
Sürdürülen Faaliyetler Vergi Karşılığı (+/-)-8.974-6.950-%29,12-2.068-4.273+%51,60
Cari Vergi Karşılığı-9.333-10.276+%9,18-5.552-5.847+%5,05
Ertelenmiş Vergi Gider Etkisi-8.717-5.875-%48,378682.183-%60,24
Ertelenmiş Vergi Gelir Etkisi9.0769.201-%1,362.616-609Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Sürdürülen Faaliyetler Dönem Net Karı (Zararı)41.95441.006+%2,3116.28723.599-%30,98
Dönem Net Karı veya Zararı41.95441.006+%2,3116.28723.599-%30,98
Grubun Karı (Zararı)30.08830.038+%0,179.62917.868-%46,11
Azınlık Payları Karı (Zararı)11.86610.968+%8,196.6585.731+%16,18
Hisse Başına Kar (Zarar)
Hisse Başına Kar (Zarar)1,20351,2015+%0,170,38520,7147-%46,10

Hisse başı kazanç ölçeklenmeden, şirketin raporladığı birimle gösterilir (şirketin satır başlığı: (*) 1 TL nominal değerli beher paya denk gelen hisse başına kar/zararı ifade etmektedir.).

Bilanço

ISCTR bilanço, tutarlar milyon TL
KalemTutarlar milyon TLDönem sonu30.06.2026Önceki yıl sonu31.12.2025Değişim %
Varlıklar
Finansal Varlıklar (Net)1.904.8041.785.433+%6,69
Nakit ve Nakit Benzerleri1.097.3281.076.238+%1,96
Nakit Değerler ve Merkez Bankası885.469882.578+%0,33
Bankalar191.918182.650+%5,07
Para Piyasalarından Alacaklar20.32711.591+%75,37
Beklenen Zarar Karşılıkları ( - )-386-581+%33,56
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kâr Zarara Yansıtılan Finansal Varlıklar121.673114.202+%6,54
Devlet Borçlanma Senetleri50.10051.098-%1,95
Sermayede Payı Temsil Eden Menkul Değerler3.9972.742+%45,77
Diğer Finansal Varlıklar67.57660.362+%11,95
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Finansal Varlıklar662.909572.690+%15,75
Devlet Borçlanma Senetleri631.247545.207+%15,78
Sermayede Payı Temsil Eden Menkul Değerler8.3467.188+%16,11
Diğer Finansal Varlıklar23.31620.295+%14,89
Türev Finansal Varlıklar22.89422.303+%2,65
Türev Finansal Varlıkların Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar Zarara Yansıtılan Kısmı22.89422.303+%2,65
İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Finansal Varlıklar (Net)3.363.8332.990.856+%12,47
Krediler3.084.2012.716.991+%13,52
Kiralama İşlemlerinden Alacaklar60.78852.932+%14,84
Faktoring Alacakları51.88537.575+%38,08
İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Diğer Finansal Varlıklar293.098285.889+%2,52
Devlet Borçlanma Senetleri271.908265.027+%2,60
Diğer Finansal Varlıklar21.19020.862+%1,57
Beklenen Zarar Karşılıkları (-)-126.139-102.531-%23,03
Satış Amaçlı Elde Tutulan ve Durdurulan Faaliyetlere İlişkin Duran Varlıklar (Net)161121+%33,06
Satış Amaçlı161121+%33,06
Ortaklık Yatırımları164.993152.344+%8,30
İştirakler (Net)1.6221.352+%19,97
Özkaynak Yöntemine Göre Değerlenenler1.1741.102+%6,53
Konsolide Edilmeyenler448250+%79,20
Bağlı Ortaklıklar (Net)159.110146.825+%8,37
Konsolide Edilmeyen Mali Olmayan Ortaklıklar159.110146.825+%8,37
Birlikte Kontrol Edilen Ortaklıklar (İş Ortaklıkları) (Net)4.2614.167+%2,26
Özkaynak Yöntemine Göre Değerlenenler4.1724.051+%2,99
Konsolide Edilmeyenler89116-%23,28
Maddi Duran Varlıklar (Net)112.04497.693+%14,69
Maddi Olmayan Duran Varlıklar (Net)23.89720.075+%19,04
Diğer23.89720.075+%19,04
Yatırım Amaçlı Gayrimenkuller (Net)32.37926.774+%20,93
Cari Vergi Varlığı589402+%46,52
Ertelenmiş Vergi Varlığı30.45325.724+%18,38
Diğer Aktifler (Net)378.316289.918+%30,49
Varlıklar Toplamı6.011.4695.389.340+%11,54
Yükümlülükler
Mevduat3.472.3473.172.836+%9,44
Alınan Krediler438.462401.167+%9,30
Para Piyasalarına Borçlar479.522392.120+%22,29
İhraç Edilen Menkul Kıymetler (Net)300.601257.270+%16,84
Bonolar77.43830.792+%151,49
Varlığa Dayalı Menkul Kıymetler5310Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Tahviller222.632226.478-%1,70
Fonlar4.1991.010+%315,74
Kredi Müşterilerinin Fonları4.1991.010+%315,74
Türev Finansal Yükümlülükler20.20710.624+%90,20
Türev Finansal Yükümlülüklerin Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar Zarara Yansıtılan Kısmı20.20710.624+%90,20
Kiralama İşlemlerinden Yükümlülükler (Net)8.3915.826+%44,03
Karşılıklar225.821210.577+%7,24
Çalışan Hakları Karşılığı13.22710.812+%22,34
Sigorta Teknik Karşılıkları (Net)184.053165.299+%11,35
Diğer Karşılıklar28.54134.466-%17,19
Cari Vergi Borcu28.60926.070+%9,74
Ertelenmiş Vergi Borcu7.9755.602+%42,36
Sermaye Benzeri Borçlanma Araçları113.61480.703+%40,78
Diğer Borçlanma Araçları113.61480.703+%40,78
Diğer Yükümlülükler371.136320.717+%15,72
Özkaynaklar540.585504.818+%7,09
Ödenmiş Sermaye25.00025.000%0,00
Sermaye Yedekleri4.0854.109-%0,58
Hisse Senedi İhraç Primleri590590%0,00
Diğer Sermaye Yedekleri3.4953.519-%0,68
Kâr veya Zararda Yeniden Sınıflandırılmayacak Birikmiş Diğer Kapsamlı Gelirler veya Giderler102.92692.282+%11,53
Kâr veya Zararda Yeniden Sınıflandırılacak Birikmiş Diğer Kapsamlı Gelirler veya Giderler29.97432.675-%8,27
Kar Yedekleri246.971198.568+%24,38
Yasal Yedekler26.85620.381+%31,77
Statü Yedekleri2.3351.503+%55,36
Olağanüstü Yedekler217.780176.684+%23,26
Kar veya Zarar45.08975.431-%40,22
Geçmiş Yıllar Kar veya Zararı15.0017.554+%98,58
Dönem Net Kâr veya Zararı30.08867.877-%55,67
Azınlık Payları86.54076.753+%12,75
Yükümlülükler Toplamı6.011.4695.389.340+%11,54

Bilanço tutarları Türk parası (TP) ve yabancı para (YP) kalemlerinin toplamıdır; KAP raporunda ikisi ayrı sütunlarda da yer alır.

Nakit akış tablosu

ISCTR nakit akış tablosu, tutarlar milyon TL
KalemTutarlar milyon TLCari dönemOca-Haz 2026Önceki yılOca-Haz 2025Değişim %
Bankacılık Faaliyetlerine İlişkin Nakit Akışları
Bankacılık Faaliyet Konusu Varlık ve Yükümlülüklerdeki Değişim Öncesi Faaliyet Kârı32.64644.096-%25,97
Alınan Faizler457.136375.870+%21,62
Ödenen Faizler-373.845-341.820-%9,37
Alınan Temettüler494414+%19,32
Alınan Ücret ve Komisyonlar100.69572.413+%39,06
Elde Edilen Diğer Kazançlar64.78758.299+%11,13
Zarar Olarak Muhasebeleştirilen Donuk Alacaklardan Tahsilatlar8.7926.990+%25,78
Personele ve Hizmet Tedarik Edenlere Yapılan Nakit Ödemeler-111.490-66.375-%67,97
Ödenen Vergiler-16.537-12.475-%32,56
Diğer-97.386-49.220-%97,86
Bankacılık Faaliyetleri Konusu Varlık ve Yükümlülüklerdeki Değişim-5.58820.295Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar veya Zarara Yansıtılan Finansal Varlıklarda Net (Artış) Azalış-9.660-511-%1.790,41
Bankalar Hesabındaki Net (Artış) Azalış-17.444-111.353+%84,33
Kredilerdeki Net (Artış) Azalış-338.180-272.351-%24,17
Diğer Varlıklarda Net (Artış) Azalış-65.926-46.318-%42,33
Bankaların Mevduatlarında Net Artış (Azalış)32.921-1.060Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Diğer Mevduatlarda Net Artış (Azalış)249.747386.196-%35,33
Alınan Kredilerdeki Net Artış (Azalış)5.379-2.816Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Diğer Borçlarda Net Artış (Azalış)137.57568.508+%100,82
Bankacılık Faaliyetlerinden Kaynaklanan Net Nakit Akışı27.05864.391-%57,98
Yatırım Faaliyetlerinden Kaynaklanan Net Nakit Akışları-83.343-42.306-%97,00
İktisap Edilen İştirakler, Bağlı Ortaklıklar ve Birlikte Kontrol Edilen Ortaklıklar (İş Ortaklıkları)0-5.917+%100,00
Elden Çıkarılan İştirakler, Bağlı Ortaklıklar ve Birlikte Kontrol Edilen Ortaklıklar (İş Ortaklıkları)-903705Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Satın Alınan Menkul ve Gayrimenkuller-3.786-6.066+%37,59
Elden Çıkarılan Menkul ve Gayrimenkuller176.063-%99,72
Elde Edilen Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Finansal Varlıklar-454.141-180.154-%152,08
Elden Çıkarılan Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Finansal Varlıklar377.385126.518+%198,29
Satın Alınan İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Finansal Varlıklar-21.646-30.415+%28,83
Satılan İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Finansal Varlıklar25.38449.415-%48,63
Diğer-5.653-2.455-%130,26
Finansman Faaliyetlerinden Sağlanan Net Nakit38.12212.887+%195,82
Krediler ve İhraç Edilen Menkul Değerlerden Sağlanan Nakit174.40488.334+%97,44
Krediler ve İhraç Edilen Menkul Değerlerden Kaynaklanan Nakit Çıkışı-116.868-65.680-%77,94
Temettü Ödemeleri-17.310-8.347-%107,38
Kiralamaya İlişkin Ödemeler-2.104-1.420-%48,17
Yabancı Para Çevrim Farklarının Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklar Üzerindeki Etkisi-3.0324.222Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklardaki Net Artış (Azalış)-21.19539.194Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Dönem Başındaki Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklar552.244395.131+%39,76
Dönem Sonundaki Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklar531.049434.325+%22,27

Oranlar

ISCTR finansal oranları, aynı raporun cari ve önceki dönem sütunlarından
OranCari dönemÖnceki yıl
Kredi / mevduat oranıKrediler / mevduat%88,82%85,63
Özkaynak / varlık oranıToplam özkaynaklar / toplam varlıklar%8,99%9,37
Kredi / varlık oranıKrediler / toplam varlıklar%51,31%50,41
Ücret ve komisyon / net faizNet ücret ve komisyon geliri / net faiz geliri%71,77%93,08

Önceki raporlar

Rakamlar KAP finansal raporlarından alınmıştır ve şirketin raporladığı biçimle gösterilir. Enflasyon muhasebesi (TMS 29) nedeniyle farklı dönemlerin raporları aynı para biriminde değildir; karşılaştırma yalnızca raporun kendi önceki dönem sütunuyla yapılır. Gider kalemleri KAP'ta eksi işaretle yazılır; değişim yüzdesi işaretli değer üzerinden hesaplandığı için gider artışı eksi görünür. Bilgilendirme amaçlıdır, yatırım tavsiyesi değildir.