İçeriğe atla

QNBTR bilanço, gelir tablosu ve nakit akışı

QNB Bank A.Ş.30 Haziran 2026, 6 aylıkKonsolideTutarlar milyon TLKAP yayını 30 Temmuz 2026KAP'ta aç

Özet

Net faiz geliri
71,5 Mr ₺+%44,05yıllık
Net ücret ve komisyon
44,6 Mr ₺+%20,74yıllık
Net dönem kârı
29,3 Mr ₺+%33,65yıllık
Toplam varlık
2,2 Tn ₺+%16,74yıl sonuna göre
Krediler
1,3 Tn ₺+%16,50yıl sonuna göre
Mevduat
1,1 Tn ₺+%11,55yıl sonuna göre

Gelir tablosu

QNBTR gelir tablosu, tutarlar milyon TL
KalemTutarlar milyon TLCari dönemOca-Haz 2026Önceki yılOca-Haz 2025Değişim %Son 3 ayNis-Haz 2026Önceki yılNis-Haz 2025Değişim %
Faiz Gelirleri225.134214.137+%5,14117.747111.422+%5,68
Kredilerden Alınan Faizler150.549141.468+%6,4279.48074.588+%6,56
Zorunlu Karşılıklardan Alınan Faizler17.45019.010-%8,219.05610.054-%9,93
Bankalardan Alınan Faizler7.5896.807+%11,491.969958+%105,53
Para Piyasası İşlemlerinden Alınan Faizler1.557358+%334,921.010267+%278,28
Menkul Değerlerden Alınan Faizler36.73036.952-%0,6020.47720.613-%0,66
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar Zarara Yansıtılanlar1.4081.372+%2,62724769-%5,85
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılanlar25.76823.033+%11,8714.65112.995+%12,74
İtfa Edilmiş Maliyeti İle Ölçülenler9.55412.547-%23,855.1026.849-%25,51
Finansal Kiralama Faiz Gelirleri4.1143.158+%30,272.1801.692+%28,84
Diğer Faiz Gelirleri7.1456.384+%11,923.5753.250+%10,00
Faiz Giderleri (-)-153.660-164.519+%6,60-79.818-85.118+%6,23
Mevduata Verilen Faizler-112.809-123.197+%8,43-59.098-63.669+%7,18
Kullanılan Kredilere Verilen Faizler-13.206-10.768-%22,64-6.612-5.637-%17,30
Para Piyasası İşlemlerine Verilen Faizler-16.845-23.405+%28,03-8.407-11.813+%28,83
İhraç Edilen Menkul Kıymetlere Verilen Faizler-9.826-6.591-%49,08-5.239-3.728-%40,53
Kiralama Faiz Giderleri-588-307-%91,53-301-158-%90,51
Diğer Faiz Giderleri-386-251-%53,78-161-113-%42,48
Net Faiz Geliri veya Gideri71.47449.618+%44,0537.92926.304+%44,19
Net Ücret ve Komisyon Gelirleri veya Giderleri44.64336.976+%20,7423.96019.874+%20,56
Alınan Ücret ve Komisyonlar62.98049.481+%27,2833.30026.659+%24,91
Gayri Nakdi Kredilerden1.038842+%23,28529429+%23,31
Diğer61.94248.639+%27,3532.77126.230+%24,94
Verilen Ücret ve Komisyonlar (-)-18.337-12.505-%46,64-9.340-6.785-%37,66
Gayri Nakdi Kredilere-12-7-%71,43-6-4-%50,00
Diğer-18.325-12.498-%46,62-9.334-6.781-%37,65
Temettü Gelirleri37721+%1.695,242018+%11,11
Ticari Kar veya Zarar (Net)-26.719-11.820-%126,05-18.833-7.965-%136,45
Sermaye Piyasası İşlemleri Karı (Zararı)4.7703.019+%58,001.4681.353+%8,50
Türev Finansal İşlemlerden Kar (Zarar)-29.365-8.498-%245,55-17.738-6.404-%176,98
Kambiyo İşlemleri Karı (Zararı)-2.124-6.341+%66,50-2.563-2.914+%12,05
Diğer Faaliyet Gelirleri1.4891.319+%12,891.1811.168+%1,11
Faaliyet Brüt Kârı91.26476.114+%19,9044.25739.399+%12,33
Beklenen Zarar Karşılıkları Giderleri ( - )-16.533-16.744+%1,26-7.728-10.703+%27,80
Diğer Karşılık Giderleri ( - )-684-1.767+%61,29-667156Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Personel Giderleri (-)-17.151-12.941-%32,53-8.484-6.351-%33,59
Diğer Faaliyet Giderleri (-)-18.533-14.188-%30,62-9.312-7.823-%19,03
Net Faaliyet Karı (Zararı)38.36330.474+%25,8918.06614.678+%23,08
Sürdürülen Faaliyetler Vergi Öncesi Karı (Zararı)38.36330.474+%25,8918.06614.678+%23,08
Sürdürülen Faaliyetler Vergi Karşılığı (+/-)-9.058-8.547-%5,98-4.511-3.941-%14,46
Cari Vergi Karşılığı-11.685-8.298-%40,82-6.493-7.101+%8,56
Ertelenmiş Vergi Gider Etkisi-1.079-556-%94,062872.940-%90,24
Ertelenmiş Vergi Gelir Etkisi3.706307+%1.107,171.695220+%670,45
Sürdürülen Faaliyetler Dönem Net Karı (Zararı)29.30521.927+%33,6513.55510.737+%26,25
Dönem Net Karı veya Zararı29.30521.927+%33,6513.55510.737+%26,25
Grubun Karı (Zararı)29.29821.922+%33,6513.55110.734+%26,24
Azınlık Payları Karı (Zararı)75+%40,0043+%33,33
Hisse Başına Kar (Zarar)
Hisse Başına Kar (Zarar)0,53270,3986+%33,640,24640,1952+%26,23

Hisse başı kazanç ölçeklenmeden, şirketin raporladığı birimle gösterilir (şirketin satır başlığı: Hisse Başına Kar (Zarar)).

Bilanço

QNBTR bilanço, tutarlar milyon TL
KalemTutarlar milyon TLDönem sonu30.06.2026Önceki yıl sonu31.12.2025Değişim %
Varlıklar
Finansal Varlıklar (Net)641.981528.979+%21,36
Nakit ve Nakit Benzerleri384.212302.848+%26,87
Nakit Değerler ve Merkez Bankası318.526255.852+%24,50
Bankalar59.44635.114+%69,29
Para Piyasalarından Alacaklar6.28011.913-%47,28
Beklenen Zarar Karşılıkları ( - )-40-31-%29,03
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kâr Zarara Yansıtılan Finansal Varlıklar14.44016.532-%12,65
Devlet Borçlanma Senetleri5.9398.508-%30,20
Sermayede Payı Temsil Eden Menkul Değerler2.8002.453+%14,15
Diğer Finansal Varlıklar5.7015.571+%2,33
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Finansal Varlıklar215.893189.015+%14,22
Devlet Borçlanma Senetleri215.866188.990+%14,22
Sermayede Payı Temsil Eden Menkul Değerler2725+%8,00
Türev Finansal Varlıklar27.43620.584+%33,29
Türev Finansal Varlıkların Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar Zarara Yansıtılan Kısmı16.91914.414+%17,38
Türev Finansal Varlıkların Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Kısmı10.5176.170+%70,45
İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Finansal Varlıklar (Net)1.459.8111.282.562+%13,82
Krediler1.305.2041.120.353+%16,50
Kiralama İşlemlerinden Alacaklar55.34146.664+%18,59
Faktoring Alacakları38.63235.795+%7,93
İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Diğer Finansal Varlıklar126.626138.011-%8,25
Devlet Borçlanma Senetleri126.626138.011-%8,25
Beklenen Zarar Karşılıkları (-)-65.992-58.261-%13,27
Ortaklık Yatırımları569568+%0,18
İştirakler (Net)5959%0,00
Konsolide Edilmeyenler5959%0,00
Bağlı Ortaklıklar (Net)507506+%0,20
Konsolide Edilmeyen Mali Olmayan Ortaklıklar507506+%0,20
Birlikte Kontrol Edilen Ortaklıklar (İş Ortaklıkları) (Net)33%0,00
Konsolide Edilmeyenler33%0,00
Maddi Duran Varlıklar (Net)26.63426.359+%1,04
Maddi Olmayan Duran Varlıklar (Net)8.7547.759+%12,82
Diğer8.7547.759+%12,82
Cari Vergi Varlığı1.025500+%105,00
Ertelenmiş Vergi Varlığı4.156663+%526,85
Diğer Aktifler (Net)87.57063.334+%38,27
Varlıklar Toplamı2.230.5001.910.724+%16,74
Yükümlülükler
Mevduat1.116.0881.000.534+%11,55
Alınan Krediler329.232291.720+%12,86
Para Piyasalarına Borçlar101.77892.292+%10,28
İhraç Edilen Menkul Kıymetler (Net)216.355148.306+%45,88
Bonolar26.21224.197+%8,33
Varlığa Dayalı Menkul Kıymetler1.2012.319-%48,21
Tahviller188.942121.790+%55,14
Türev Finansal Yükümlülükler30.65912.071+%153,99
Türev Finansal Yükümlülüklerin Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar Zarara Yansıtılan Kısmı29.67311.053+%168,46
Türev Finansal Yükümlülüklerin Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Kısmı9861.018-%3,14
Kiralama İşlemlerinden Yükümlülükler (Net)3.4443.167+%8,75
Karşılıklar27.37023.654+%15,71
Çalışan Hakları Karşılığı5.5545.668-%2,01
Sigorta Teknik Karşılıkları (Net)14.00810.915+%28,34
Diğer Karşılıklar7.8087.071+%10,42
Cari Vergi Borcu4.9354.680+%5,45
Ertelenmiş Vergi Borcu147184-%20,11
Sermaye Benzeri Borçlanma Araçları38.62135.538+%8,68
Krediler24.45922.508+%8,67
Diğer Borçlanma Araçları14.16213.030+%8,69
Diğer Yükümlülükler161.373125.662+%28,42
Özkaynaklar200.498172.916+%15,95
Ödenmiş Sermaye5.5005.500%0,00
Sermaye Yedekleri11%0,00
Hisse Senedi İhraç Primleri11%0,00
Kâr veya Zararda Yeniden Sınıflandırılmayacak Birikmiş Diğer Kapsamlı Gelirler veya Giderler12.83812.796+%0,33
Kâr veya Zararda Yeniden Sınıflandırılacak Birikmiş Diğer Kapsamlı Gelirler veya Giderler-4021.363Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Kar Yedekleri153.215105.400+%45,37
Yasal Yedekler1.7031.015+%67,78
Olağanüstü Yedekler151.512104.385+%45,15
Kar veya Zarar29.29847.815-%38,73
Dönem Net Kâr veya Zararı29.29847.815-%38,73
Azınlık Payları4841+%17,07
Yükümlülükler Toplamı2.230.5001.910.724+%16,74

Bilanço tutarları Türk parası (TP) ve yabancı para (YP) kalemlerinin toplamıdır; KAP raporunda ikisi ayrı sütunlarda da yer alır.

Nakit akış tablosu

QNBTR nakit akış tablosu, tutarlar milyon TL
KalemTutarlar milyon TLCari dönemOca-Haz 2026Önceki yılOca-Haz 2025Değişim %
Bankacılık Faaliyetlerine İlişkin Nakit Akışları
Bankacılık Faaliyet Konusu Varlık ve Yükümlülüklerdeki Değişim Öncesi Faaliyet Kârı53.87617.358+%210,38
Alınan Faizler203.550195.432+%4,15
Ödenen Faizler-141.412-157.754+%10,36
Alınan Temettüler37721+%1.695,24
Alınan Ücret ve Komisyonlar63.05149.546+%27,26
Elde Edilen Diğer Kazançlar4321.294-%66,62
Zarar Olarak Muhasebeleştirilen Donuk Alacaklardan Tahsilatlar8.5285.520+%54,49
Personele ve Hizmet Tedarik Edenlere Yapılan Nakit Ödemeler-17.763-12.621-%40,74
Ödenen Vergiler-17.970-9.345-%92,30
Diğer-44.917-54.735+%17,94
Bankacılık Faaliyetleri Konusu Varlık ve Yükümlülüklerdeki Değişim-48.752-76.509+%36,28
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar veya Zarara Yansıtılan Finansal Varlıklarda Net (Artış) Azalış2.143221+%869,68
Bankalar Hesabındaki Net (Artış) Azalış-6.937-42.508+%83,68
Kredilerdeki Net (Artış) Azalış-173.313-151.399-%14,47
Diğer Varlıklarda Net (Artış) Azalış-22.572-12.590-%79,29
Bankaların Mevduatlarında Net Artış (Azalış)-7.767-18.319+%57,60
Diğer Mevduatlarda Net Artış (Azalış)107.224110.099-%2,61
Alınan Kredilerdeki Net Artış (Azalış)5.5465.318+%4,29
Diğer Borçlarda Net Artış (Azalış)46.92432.669+%43,63
Bankacılık Faaliyetlerinden Kaynaklanan Net Nakit Akışı5.124-59.151Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Yatırım Faaliyetlerinden Kaynaklanan Net Nakit Akışları2.055-27.433Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Satın Alınan Menkul ve Gayrimenkuller-4.718-3.725-%26,66
Elden Çıkarılan Menkul ve Gayrimenkuller423319+%32,60
Elde Edilen Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Finansal Varlıklar-134.779-110.604-%21,86
Elden Çıkarılan Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Finansal Varlıklar116.47874.265+%56,84
Satın Alınan İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Finansal Varlıklar-15.777-26.340+%40,10
Satılan İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Finansal Varlıklar40.42838.652+%4,59
Finansman Faaliyetlerinden Sağlanan Net Nakit65.77179.981-%17,77
Krediler ve İhraç Edilen Menkul Değerlerden Sağlanan Nakit225.819191.281+%18,06
Krediler ve İhraç Edilen Menkul Değerlerden Kaynaklanan Nakit Çıkışı-158.766-110.514-%43,66
Kiralamaya İlişkin Ödemeler-1.282-786-%63,10
Yabancı Para Çevrim Farklarının Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklar Üzerindeki Etkisi2.3764.485-%47,02
Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklardaki Net Artış (Azalış)75.326-2.118Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Dönem Başındaki Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklar164.602163.342+%0,77
Dönem Sonundaki Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklar239.928161.224+%48,82

Oranlar

QNBTR finansal oranları, aynı raporun cari ve önceki dönem sütunlarından
OranCari dönemÖnceki yıl
Kredi / mevduat oranıKrediler / mevduat%116,94%111,98
Özkaynak / varlık oranıToplam özkaynaklar / toplam varlıklar%8,99%9,05
Kredi / varlık oranıKrediler / toplam varlıklar%58,52%58,63
Ücret ve komisyon / net faizNet ücret ve komisyon geliri / net faiz geliri%62,46%74,52

Önceki raporlar

Rakamlar KAP finansal raporlarından alınmıştır ve şirketin raporladığı biçimle gösterilir. Enflasyon muhasebesi (TMS 29) nedeniyle farklı dönemlerin raporları aynı para biriminde değildir; karşılaştırma yalnızca raporun kendi önceki dönem sütunuyla yapılır. Gider kalemleri KAP'ta eksi işaretle yazılır; değişim yüzdesi işaretli değer üzerinden hesaplandığı için gider artışı eksi görünür. Bilgilendirme amaçlıdır, yatırım tavsiyesi değildir.