İçeriğe atla

VAKBN bilanço, gelir tablosu ve nakit akışı

Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.30 Haziran 2026, 6 aylıkKonsolideTutarlar milyon TLKAP yayını 7 Ağustos 2026KAP'ta aç

Özet

Net faiz geliri
109,4 Mr ₺+%104,41yıllık
Net ücret ve komisyon
41,1 Mr ₺+%27,05yıllık
Net dönem kârı
36,0 Mr ₺-%0,40yıllık
Toplam varlık
5,9 Tn ₺+%8,22yıl sonuna göre
Krediler
3,4 Tn ₺+%13,41yıl sonuna göre
Mevduat
3,6 Tn ₺+%3,30yıl sonuna göre

Gelir tablosu

VAKBN gelir tablosu, tutarlar milyon TL
KalemTutarlar milyon TLCari dönemOca-Haz 2026Önceki yılOca-Haz 2025Değişim %Son 3 ayNis-Haz 2026Önceki yılNis-Haz 2025Değişim %
Faiz Gelirleri571.801473.550+%20,75293.456247.336+%18,65
Kredilerden Alınan Faizler385.615307.676+%25,33199.410160.215+%24,46
Zorunlu Karşılıklardan Alınan Faizler46.50543.756+%6,2824.40323.697+%2,98
Bankalardan Alınan Faizler932795+%17,23566366+%54,64
Para Piyasası İşlemlerinden Alınan Faizler4.7589.390-%49,335041.422-%64,56
Menkul Değerlerden Alınan Faizler127.908107.321+%19,1865.66159.212+%10,89
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar Zarara Yansıtılanlar13333+%303,032229-%24,14
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılanlar57.95563.226-%8,3429.55734.021-%13,12
İtfa Edilmiş Maliyeti İle Ölçülenler69.82044.062+%58,4636.08225.162+%43,40
Finansal Kiralama Faiz Gelirleri2.3822.856-%16,601.2111.407-%13,93
Diğer Faiz Gelirleri3.7011.756+%110,761.7011.017+%67,26
Faiz Giderleri (-)-462.381-420.020-%10,09-240.545-217.014-%10,84
Mevduata Verilen Faizler-386.717-349.552-%10,63-201.802-178.096-%13,31
Kullanılan Kredilere Verilen Faizler-16.553-13.104-%26,32-9.102-6.804-%33,77
Para Piyasası İşlemlerine Verilen Faizler-42.502-44.155+%3,74-21.359-25.383+%15,85
İhraç Edilen Menkul Kıymetlere Verilen Faizler-15.729-12.461-%26,23-7.876-6.372-%23,60
Kiralama Faiz Giderleri-380-543+%30,02-180-296+%39,19
Diğer Faiz Giderleri-500-205-%143,90-226-63-%258,73
Net Faiz Geliri veya Gideri109.42053.530+%104,4152.91130.322+%74,50
Net Ücret ve Komisyon Gelirleri veya Giderleri41.10432.353+%27,0522.07017.158+%28,63
Alınan Ücret ve Komisyonlar58.92745.197+%30,3831.89424.294+%31,28
Gayri Nakdi Kredilerden4.5033.211+%40,242.3211.712+%35,57
Diğer54.42441.986+%29,6229.57322.582+%30,96
Verilen Ücret ve Komisyonlar (-)-17.823-12.844-%38,77-9.824-7.136-%37,67
Gayri Nakdi Kredilere-35-22-%59,09-10-13+%23,08
Diğer-17.788-12.822-%38,73-9.814-7.123-%37,78
Temettü Gelirleri507252+%101,19121250-%51,60
Ticari Kar veya Zarar (Net)-12.71510.651Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz-9.6144.421Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Sermaye Piyasası İşlemleri Karı (Zararı)2.5824.936-%47,692.1414.471-%52,11
Türev Finansal İşlemlerden Kar (Zarar)-18.570-1.054-%1.661,86-11.970-3.227-%270,93
Kambiyo İşlemleri Karı (Zararı)3.2736.769-%51,652153.177-%93,23
Diğer Faaliyet Gelirleri37.54949.492-%24,1321.30515.287+%39,37
Faaliyet Brüt Kârı175.865146.278+%20,2386.79367.438+%28,70
Beklenen Zarar Karşılıkları Giderleri ( - )-45.042-47.959+%6,08-19.041-19.273+%1,20
Diğer Karşılık Giderleri ( - )-214-347+%38,33-112-199+%43,72
Personel Giderleri (-)-31.816-21.411-%48,60-17.298-11.877-%45,64
Diğer Faaliyet Giderleri (-)-52.121-32.449-%60,62-27.440-16.996-%61,45
Net Faaliyet Karı (Zararı)46.67244.112+%5,8022.90219.093+%19,95
Özkaynak Yöntemi Uygulanan Ortaklıklardan Kar (Zarar)535600-%10,83271316-%14,24
Sürdürülen Faaliyetler Vergi Öncesi Karı (Zararı)47.20744.712+%5,5823.17319.409+%19,39
Sürdürülen Faaliyetler Vergi Karşılığı (+/-)-11.217-8.576-%30,80-4.685-5.253+%10,81
Cari Vergi Karşılığı-24.498-15.228-%60,87-10.097-11.886+%15,05
Ertelenmiş Vergi Gider Etkisi-7.695-13.930+%44,76-4.119-5.182+%20,51
Ertelenmiş Vergi Gelir Etkisi20.97620.582+%1,919.53111.815-%19,33
Sürdürülen Faaliyetler Dönem Net Karı (Zararı)35.99036.136-%0,4018.48814.156+%30,60
Dönem Net Karı veya Zararı35.99036.136-%0,4018.48814.156+%30,60
Grubun Karı (Zararı)33.70134.488-%2,2816.70212.742+%31,08
Azınlık Payları Karı (Zararı)2.2891.648+%38,901.7861.414+%26,31
Hisse Başına Kar (Zarar)
Hisse Başına Kar (Zarar)3,62953,6442-%0,401,86451,42+%31,30

Hisse başı kazanç ölçeklenmeden, şirketin raporladığı birimle gösterilir (şirketin satır başlığı: 100 Adet Hisse Başına Kâr / Zarar (Tam TL)).

Bilanço

VAKBN bilanço, tutarlar milyon TL
KalemTutarlar milyon TLDönem sonu30.06.2026Önceki yıl sonu31.12.2025Değişim %
Varlıklar
Finansal Varlıklar (Net)1.525.0831.592.841-%4,25
Nakit ve Nakit Benzerleri916.951982.262-%6,65
Nakit Değerler ve Merkez Bankası790.800897.210-%11,86
Bankalar123.52582.827+%49,14
Para Piyasalarından Alacaklar2.8712.320+%23,75
Beklenen Zarar Karşılıkları ( - )-245-95-%157,89
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kâr Zarara Yansıtılan Finansal Varlıklar13.29914.757-%9,88
Devlet Borçlanma Senetleri1.1044.968-%77,78
Sermayede Payı Temsil Eden Menkul Değerler2.7002.421+%11,52
Diğer Finansal Varlıklar9.4957.368+%28,87
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Finansal Varlıklar562.565550.579+%2,18
Devlet Borçlanma Senetleri553.236541.186+%2,23
Sermayede Payı Temsil Eden Menkul Değerler577462+%24,89
Diğer Finansal Varlıklar8.7528.931-%2,00
Türev Finansal Varlıklar32.26845.243-%28,68
Türev Finansal Varlıkların Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar Zarara Yansıtılan Kısmı32.26845.243-%28,68
İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Finansal Varlıklar (Net)4.112.8393.645.082+%12,83
Krediler3.423.9703.019.176+%13,41
Kiralama İşlemlerinden Alacaklar29.45628.709+%2,60
Faktoring Alacakları46.08941.810+%10,23
İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Diğer Finansal Varlıklar738.466657.081+%12,39
Devlet Borçlanma Senetleri737.948656.604+%12,39
Diğer Finansal Varlıklar518477+%8,60
Beklenen Zarar Karşılıkları (-)-125.142-101.694-%23,06
Satış Amaçlı Elde Tutulan ve Durdurulan Faaliyetlere İlişkin Duran Varlıklar (Net)4.3843.165+%38,52
Satış Amaçlı4.3843.165+%38,52
Ortaklık Yatırımları30.24429.851+%1,32
İştirakler (Net)25.79025.399+%1,54
Özkaynak Yöntemine Göre Değerlenenler4.8444.374+%10,75
Konsolide Edilmeyenler20.94621.025-%0,38
Bağlı Ortaklıklar (Net)4.4544.452+%0,04
Konsolide Edilmeyen Mali Olmayan Ortaklıklar4.4544.452+%0,04
Maddi Duran Varlıklar (Net)79.58970.821+%12,38
Maddi Olmayan Duran Varlıklar (Net)1.7471.806-%3,27
Şerefiye22%0,00
Diğer1.7451.804-%3,27
Yatırım Amaçlı Gayrimenkuller (Net)17.14513.232+%29,57
Cari Vergi Varlığı2.0033.539-%43,40
Ertelenmiş Vergi Varlığı13.854120+%11.445
Diğer Aktifler (Net)157.604132.677+%18,79
Varlıklar Toplamı5.944.4925.493.134+%8,22
Yükümlülükler
Mevduat3.594.6523.479.844+%3,30
Alınan Krediler502.785342.281+%46,89
Para Piyasalarına Borçlar534.051410.489+%30,10
İhraç Edilen Menkul Kıymetler (Net)467.811489.051-%4,34
Bonolar833905-%7,96
Varlığa Dayalı Menkul Kıymetler1.906331+%475,83
Tahviller465.072487.815-%4,66
Fonlar33%0,00
Diğer33%0,00
Türev Finansal Yükümlülükler32.0617.120+%350,29
Türev Finansal Yükümlülüklerin Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar Zarara Yansıtılan Kısmı32.0617.120+%350,29
Faktoring Yükümlülükleri130Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Kiralama İşlemlerinden Yükümlülükler (Net)4.9643.933+%26,21
Karşılıklar18.21325.157-%27,60
Çalışan Hakları Karşılığı15.60714.933+%4,51
Diğer Karşılıklar2.60610.224-%74,51
Cari Vergi Borcu31.55228.982+%8,87
Ertelenmiş Vergi Borcu4.3813.428+%27,80
Sermaye Benzeri Borçlanma Araçları136.560128.298+%6,44
Diğer Borçlanma Araçları136.560128.298+%6,44
Diğer Yükümlülükler235.234229.922+%2,31
Özkaynaklar382.212344.626+%10,91
Ödenmiş Sermaye9.9169.916%0,00
Sermaye Yedekleri44.62644.585+%0,09
Hisse Senedi İhraç Primleri46.09246.092%0,00
Diğer Sermaye Yedekleri-1.466-1.507+%2,72
Kâr veya Zararda Yeniden Sınıflandırılmayacak Birikmiş Diğer Kapsamlı Gelirler veya Giderler44.55343.625+%2,13
Kâr veya Zararda Yeniden Sınıflandırılacak Birikmiş Diğer Kapsamlı Gelirler veya Giderler5.7805.348+%8,08
Kar Yedekleri208.377131.793+%58,11
Yasal Yedekler23.48016.006+%46,69
Statü Yedekleri66%0,00
Olağanüstü Yedekler183.787114.020+%61,19
Diğer Kar Yedekleri1.1041.761-%37,31
Kar veya Zarar49.90893.223-%46,46
Geçmiş Yıllar Kar veya Zararı16.20716.064+%0,89
Dönem Net Kâr veya Zararı33.70177.159-%56,32
Azınlık Payları19.05216.136+%18,07
Yükümlülükler Toplamı5.944.4925.493.134+%8,22

Bilanço tutarları Türk parası (TP) ve yabancı para (YP) kalemlerinin toplamıdır; KAP raporunda ikisi ayrı sütunlarda da yer alır.

Nakit akış tablosu

VAKBN nakit akış tablosu, tutarlar milyon TL
KalemTutarlar milyon TLCari dönemOca-Haz 2026Önceki yılOca-Haz 2025Değişim %
Bankacılık Faaliyetlerine İlişkin Nakit Akışları
Bankacılık Faaliyet Konusu Varlık ve Yükümlülüklerdeki Değişim Öncesi Faaliyet Kârı160.646104.339+%53,97
Alınan Faizler535.669441.444+%21,34
Ödenen Faizler-460.760-418.730-%10,04
Alınan Temettüler506252+%100,79
Alınan Ücret ve Komisyonlar45.21531.275+%44,57
Elde Edilen Diğer Kazançlar34.18649.426-%30,83
Zarar Olarak Muhasebeleştirilen Donuk Alacaklardan Tahsilatlar14.2589.182+%55,28
Personele ve Hizmet Tedarik Edenlere Yapılan Nakit Ödemeler-35.075-23.652-%48,30
Ödenen Vergiler-18.620-7.651-%143,37
Diğer45.26722.793+%98,60
Bankacılık Faaliyetleri Konusu Varlık ve Yükümlülüklerdeki Değişim-57.841-262.248+%77,94
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar veya Zarara Yansıtılan Finansal Varlıklarda Net (Artış) Azalış1.539-5.722Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Bankalar Hesabındaki Net (Artış) Azalış-19.088-91.856+%79,22
Kredilerdeki Net (Artış) Azalış-427.116-484.251+%11,80
Diğer Varlıklarda Net (Artış) Azalış-24.340-132.104+%81,58
Bankaların Mevduatlarında Net Artış (Azalış)-25.24967.816Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Diğer Mevduatlarda Net Artış (Azalış)135.440330.565-%59,03
Alınan Kredilerdeki Net Artış (Azalış)203.693116.496+%74,85
Diğer Borçlarda Net Artış (Azalış)97.280-63.192Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Bankacılık Faaliyetlerinden Kaynaklanan Net Nakit Akışı102.805-157.909Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Yatırım Faaliyetlerinden Kaynaklanan Net Nakit Akışları-49.375-74.096+%33,36
İktisap Edilen İştirakler, Bağlı Ortaklıklar ve Birlikte Kontrol Edilen Ortaklıklar (İş Ortaklıkları)-164-493+%66,73
Elden Çıkarılan İştirakler, Bağlı Ortaklıklar ve Birlikte Kontrol Edilen Ortaklıklar (İş Ortaklıkları)16425+%556,00
Satın Alınan Menkul ve Gayrimenkuller-10.930-8.388-%30,31
Elden Çıkarılan Menkul ve Gayrimenkuller2.1101.133+%86,23
Elde Edilen Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Finansal Varlıklar-52.293-55.764+%6,22
Elden Çıkarılan Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Finansal Varlıklar58.17979.521-%26,84
Satın Alınan İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Finansal Varlıklar-64.427-96.757+%33,41
Satılan İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Finansal Varlıklar18.0556.987+%158,41
Diğer-69-360+%80,83
Finansman Faaliyetlerinden Sağlanan Net Nakit-65.29543.785Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Krediler ve İhraç Edilen Menkul Değerlerden Sağlanan Nakit1.57753.353-%97,04
Krediler ve İhraç Edilen Menkul Değerlerden Kaynaklanan Nakit Çıkışı-64.996-8.232-%689,55
Kiralamaya İlişkin Ödemeler-1.876-1.336-%40,42
Yabancı Para Çevrim Farklarının Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklar Üzerindeki Etkisi-7472.286Önceki dönem sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklardaki Net Artış (Azalış)-12.612-185.934+%93,22
Dönem Başındaki Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklar536.099705.025-%23,96
Dönem Sonundaki Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklar523.487519.091+%0,85

Oranlar

VAKBN finansal oranları, aynı raporun cari ve önceki dönem sütunlarından
OranCari dönemÖnceki yıl
Kredi / mevduat oranıKrediler / mevduat%95,25%86,76
Özkaynak / varlık oranıToplam özkaynaklar / toplam varlıklar%6,43%6,27
Kredi / varlık oranıKrediler / toplam varlıklar%57,60%54,96
Ücret ve komisyon / net faizNet ücret ve komisyon geliri / net faiz geliri%37,57%60,44

Önceki raporlar

Rakamlar KAP finansal raporlarından alınmıştır ve şirketin raporladığı biçimle gösterilir. Enflasyon muhasebesi (TMS 29) nedeniyle farklı dönemlerin raporları aynı para biriminde değildir; karşılaştırma yalnızca raporun kendi önceki dönem sütunuyla yapılır. Gider kalemleri KAP'ta eksi işaretle yazılır; değişim yüzdesi işaretli değer üzerinden hesaplandığı için gider artışı eksi görünür. Bilgilendirme amaçlıdır, yatırım tavsiyesi değildir.