İçeriğe atla

VAKBN çeyreklik bilanço, gelir tablosu ve nakit akışı

Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.Son 5 çeyrekKonsolideTutarlar milyon TLRaporlandığı gibi

Gelir tablosu

VAKBN çeyreklik gelir tablosu, tutarlar milyon TL
KalemTutarlar milyon TLNis-Haz 2025Tem-Eyl 2025Eki-Ara 2025TüretilmişOca-Mar 2026Nis-Haz 2026Çeyreklik %Önceki çeyrekYıllık %Geçen yıl
Faiz Gelirleri247.336271.013297.173278.347293.456+%5,43+%18,65
Kredilerden Alınan Faizler160.215175.461185.605186.203199.410+%7,09+%24,46
Zorunlu Karşılıklardan Alınan Faizler23.69724.75723.27222.10224.403+%10,41+%2,98
Bankalardan Alınan Faizler366483429367566+%54,41+%54,47
Para Piyasası İşlemlerinden Alınan Faizler1.4224.1122.8644.254504-%88,15-%64,57
Menkul Değerlerden Alınan Faizler59.21263.61882.45462.24765.661+%5,48+%10,89
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar Zarara Yansıtılanlar29596511122-%80,26-%24,58
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılanlar34.02131.79735.90928.39729.557+%4,08-%13,12
İtfa Edilmiş Maliyeti İle Ölçülenler25.16231.76146.48033.73836.082+%6,95+%43,40
Finansal Kiralama Faiz Gelirleri1.4071.5111.3091.1711.211+%3,44-%13,91
Diğer Faiz Gelirleri1.0171.0701.2392.0031.701-%15,08+%67,32
Faiz Giderleri (-)-217.014-231.447-227.773-221.837-240.545-%8,43-%10,84
Mevduata Verilen Faizler-178.096-191.083-189.141-184.916-201.802-%9,13-%13,31
Kullanılan Kredilere Verilen Faizler-6.804-8.177-8.708-7.452-9.102-%22,14-%33,78
Para Piyasası İşlemlerine Verilen Faizler-25.383-24.370-21.240-21.143-21.359-%1,02+%15,85
İhraç Edilen Menkul Kıymetlere Verilen Faizler-6.372-7.379-8.786-7.853-7.876-%0,29-%23,60
Kiralama Faiz Giderleri-296-319240-200-180+%9,85+%39,18
Diğer Faiz Giderleri-64-118-138-274-226+%17,46-%254,75
Net Faiz Geliri veya Gideri30.32239.56669.40056.51052.911-%6,37+%74,50
Net Ücret ve Komisyon Gelirleri veya Giderleri17.15820.31019.13919.03322.070+%15,96+%28,63
Alınan Ücret ve Komisyonlar24.29428.34528.00727.03131.894+%17,99+%31,29
Gayri Nakdi Kredilerden1.7121.9162.0722.1812.321+%6,40+%35,57
Diğer22.58226.42925.93524.85029.573+%19,01+%30,96
Verilen Ücret ve Komisyonlar (-)-7.136-8.034-8.868-7.999-9.824-%22,82-%37,67
Gayri Nakdi Kredilere-13-14-11-24-10+%58,10+%25,00
Diğer-7.122-8.021-8.857-7.975-9.814-%23,06-%37,79
Temettü Gelirleri25027387121-%68,73-%51,62
Ticari Kar veya Zarar (Net)4.421-924-2.682-3.103-9.614-%209,88Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Sermaye Piyasası İşlemleri Karı (Zararı)4.4711.2386804402.141+%386,33-%52,12
Türev Finansal İşlemlerden Kar (Zarar)-3.227-4.916-5.903-6.600-11.970-%81,36-%270,92
Kambiyo İşlemleri Karı (Zararı)3.1772.7542.5413.057215-%92,97-%93,23
Diğer Faaliyet Gelirleri15.2877.37511.45516.24721.305+%31,13+%39,37
Faaliyet Brüt Kârı67.43866.32997.31889.07486.793-%2,56+%28,70
Beklenen Zarar Karşılıkları Giderleri ( - )-19.273-16.163-12.866-26.000-19.041+%26,77+%1,20
Diğer Karşılık Giderleri ( - )-199145-4.050-102-112-%9,55+%43,63
Personel Giderleri (-)-11.877-11.734-13.335-14.520-17.298-%19,14-%45,64
Diğer Faaliyet Giderleri (-)-16.996-19.515-22.212-24.683-27.440-%11,17-%61,45
Net Faaliyet Karı (Zararı)19.09319.06344.85623.76922.902-%3,65+%19,95
Özkaynak Yöntemi Uygulanan Ortaklıklardan Kar (Zarar)316268190265271+%2,41-%14,28
Sürdürülen Faaliyetler Vergi Öncesi Karı (Zararı)19.40919.33145.04624.03423.173-%3,58+%19,39
Sürdürülen Faaliyetler Vergi Karşılığı (+/-)-5.253-4.905-14.850-6.532-4.685+%28,27+%10,81
Cari Vergi Karşılığı-11.886185-9.692-14.401-10.097+%29,89+%15,05
Ertelenmiş Vergi Gider Etkisi-5.182-11.323-16.086-3.576-4.119-%15,19+%20,52
Ertelenmiş Vergi Gelir Etkisi11.8156.23310.92811.4459.531-%16,73-%19,33
Sürdürülen Faaliyetler Dönem Net Karı (Zararı)14.15614.42630.19617.50218.488+%5,63+%30,60
Dönem Net Karı veya Zararı14.15614.42630.19617.50218.488+%5,63+%30,60
Grubun Karı (Zararı)12.74213.95128.72216.99916.702-%1,75+%31,08
Azınlık Payları Karı (Zararı)1.4154761.4745031.786+%255,07+%26,26
Hisse Başına Kar (Zarar)

Bilanço

VAKBN çeyreklik bilanço, tutarlar milyon TL
KalemTutarlar milyon TLNis-Haz 2025Tem-Eyl 2025Eki-Ara 2025Oca-Mar 2026Nis-Haz 2026Çeyreklik %Önceki çeyrekYıllık %Geçen yıl
Varlıklar
Finansal Varlıklar (Net)1.498.9041.605.5861.592.8421.515.5801.525.083+%0,63+%1,75
Nakit ve Nakit Benzerleri883.3801.018.894982.262951.634916.951-%3,64+%3,80
Nakit Değerler ve Merkez Bankası794.139823.866897.210843.572790.800-%6,26-%0,42
Bankalar85.70893.66682.828105.650123.525+%16,92+%44,12
Para Piyasalarından Alacaklar3.867101.7212.3202.6442.871+%8,58-%25,76
Beklenen Zarar Karşılıkları ( - )-334-359-96-232-245-%5,48+%26,63
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kâr Zarara Yansıtılan Finansal Varlıklar8.61315.35614.75911.07213.299+%20,12+%54,41
Devlet Borçlanma Senetleri2286.0004.9689881.104+%11,69+%383,39
Sermayede Payı Temsil Eden Menkul Değerler1.6772.3102.4222.3342.700+%15,70+%60,96
Diğer Finansal Varlıklar6.7077.0467.3687.7499.495+%22,53+%41,56
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Finansal Varlıklar576.875528.599550.578515.031562.565+%9,23-%2,48
Devlet Borçlanma Senetleri569.205520.005541.186506.962553.236+%9,13-%2,81
Sermayede Payı Temsil Eden Menkul Değerler408458461463577+%24,67+%41,55
Diğer Finansal Varlıklar7.2628.1368.9307.6078.752+%15,06+%20,51
Türev Finansal Varlıklar30.03642.73745.24437.84432.268-%14,73+%7,43
Türev Finansal Varlıkların Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar Zarara Yansıtılan Kısmı30.03642.73745.24437.84432.268-%14,73+%7,43
İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Finansal Varlıklar (Net)2.995.1433.302.0173.645.0833.858.1804.112.839+%6,60+%37,32
Krediler2.516.2862.752.9463.019.1763.201.3593.423.970+%6,95+%36,07
Kiralama İşlemlerinden Alacaklar26.85126.08628.70928.09829.456+%4,83+%9,70
Faktoring Alacakları31.93729.93141.81134.89446.089+%32,08+%44,31
İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Diğer Finansal Varlıklar505.378588.946657.081707.524738.466+%4,37+%46,12
Devlet Borçlanma Senetleri504.937588.484656.603707.030737.948+%4,37+%46,15
Diğer Finansal Varlıklar441462477494518+%4,91+%17,52
Beklenen Zarar Karşılıkları (-)-85.308-95.892-101.694-113.694-125.142-%10,07-%46,69
Satış Amaçlı Elde Tutulan ve Durdurulan Faaliyetlere İlişkin Duran Varlıklar (Net)2.7774.4033.1653.2294.384+%35,77+%57,86
Satış Amaçlı2.7774.4033.1653.2294.384+%35,77+%57,86
Ortaklık Yatırımları12.44912.69829.85129.97630.244+%0,89+%142,95
İştirakler (Net)9.1089.41325.39925.52425.790+%1,04+%183,17
Özkaynak Yöntemine Göre Değerlenenler3.7994.1054.3744.4994.844+%7,66+%27,50
Konsolide Edilmeyenler5.3085.30821.02521.02520.946-%0,38+%294,59
Bağlı Ortaklıklar (Net)3.3413.2854.4524.4524.454+%0,05+%33,30
Konsolide Edilmeyen Mali Olmayan Ortaklıklar3.3413.2854.4524.4524.454+%0,05+%33,30
Maddi Duran Varlıklar (Net)43.45146.91570.82173.78279.589+%7,87+%83,17
Maddi Olmayan Duran Varlıklar (Net)1.6081.7211.8051.7401.747+%0,39+%8,65
Şerefiye32222+%18,20-%39,17
Diğer1.6051.7191.8031.7381.745+%0,38+%8,75
Yatırım Amaçlı Gayrimenkuller (Net)21.66021.68513.23213.25117.145+%29,38-%20,84
Cari Vergi Varlığı2.1953.8513.5393.6232.003-%44,72-%8,74
Ertelenmiş Vergi Varlığı13.8267.26811910.60913.854+%30,59+%0,20
Diğer Aktifler (Net)70.92199.008132.677142.120157.604+%10,89+%122,23
Varlıklar Toplamı4.662.9335.105.1515.493.1345.652.0915.944.492+%5,17+%27,48
Yükümlülükler
Mevduat2.954.9123.162.4743.479.8453.429.6443.594.652+%4,81+%21,65
Alınan Krediler427.600451.356342.280440.939502.785+%14,03+%17,58
Para Piyasalarına Borçlar435.847548.432410.489546.710534.051-%2,32+%22,53
İhraç Edilen Menkul Kıymetler (Net)245.833292.577489.050437.112467.811+%7,02+%90,30
Bonolar2.461606906759833+%9,77-%66,15
Varlığa Dayalı Menkul KıymetlerBu dönem için değer yokBu dönem için değer yok3316671.906+%185,75Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Tahviller243.372291.971487.814435.686465.072+%6,74+%91,10
Fonlar33333-%0,17-%0,17
Diğer33333-%0,17-%0,17
Türev Finansal Yükümlülükler10.0658.2027.12033.82832.061-%5,22+%218,55
Türev Finansal Yükümlülüklerin Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar Zarara Yansıtılan Kısmı10.0658.2027.12033.82832.061-%5,22+%218,55
Faktoring Yükümlülükleri060213+%510,04+%129.900
Kiralama İşlemlerinden Yükümlülükler (Net)7.0607.3443.9324.4744.964+%10,96-%29,68
Karşılıklar18.85020.00225.15627.72718.213-%34,31-%3,38
Çalışan Hakları Karşılığı11.69912.86714.93217.34415.607-%10,01+%33,40
Diğer Karşılıklar7.1517.13510.22410.3842.606-%74,90-%63,56
Cari Vergi Borcu27.39618.59528.98233.46531.552-%5,72+%15,17
Ertelenmiş Vergi Borcu2.4072.1623.4273.3574.381+%30,50+%82,04
Sermaye Benzeri Borçlanma Araçları97.271102.062128.298132.622136.560+%2,97+%40,39
Diğer Borçlanma Araçları97.271102.062128.298132.622136.560+%2,97+%40,39
Diğer Yükümlülükler166.546204.636229.925206.251235.234+%14,05+%41,24
Özkaynaklar269.144287.298344.627355.956382.212+%7,38+%42,01
Ödenmiş Sermaye9.9169.9169.9169.9169.916+%0,00+%0,00
Sermaye Yedekleri46.05446.05444.58544.58544.626+%0,09-%3,10
Hisse Senedi İhraç Primleri45.60245.60246.09246.09246.092-%0,00+%1,08
Diğer Sermaye Yedekleri453453-1.507-1.507-1.466+%2,70Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Kâr veya Zararda Yeniden Sınıflandırılmayacak Birikmiş Diğer Kapsamlı Gelirler veya Giderler21.77821.93243.62643.68744.553+%1,98+%104,58
Kâr veya Zararda Yeniden Sınıflandırılacak Birikmiş Diğer Kapsamlı Gelirler veya Giderler-803.4425.347-1035.780Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmazÖnceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Kar Yedekleri132.332132.428131.794132.782208.377+%56,93+%57,47
Yasal Yedekler14.02614.07816.00616.09123.480+%45,92+%67,40
Statü Yedekleri66666-%5,32-%5,32
Olağanüstü Yedekler116.536116.582114.020114.815183.787+%60,07+%57,71
Diğer Kar Yedekleri1.7631.7621.7611.8701.104-%40,97-%37,38
Kar veya Zarar47.40661.30393.222108.78449.908-%54,12+%5,28
Geçmiş Yıllar Kar veya Zararı12.91912.86616.06391.78516.207-%82,34+%25,45
Dönem Net Kâr veya Zararı34.48748.43777.15916.99933.701+%98,25-%2,28
Azınlık Payları11.73712.22316.13616.30419.052+%16,85+%62,32
Yükümlülükler Toplamı4.662.9335.105.1515.493.1345.652.0915.944.492+%5,17+%27,48

Nakit akış tablosu

VAKBN çeyreklik nakit akış tablosu, tutarlar milyon TL
KalemTutarlar milyon TLNis-Haz 2025Tem-Eyl 2025Eki-Ara 2025TüretilmişOca-Mar 2026Nis-Haz 2026Çeyreklik %Önceki çeyrekYıllık %Geçen yıl
Bankacılık Faaliyetlerine İlişkin Nakit Akışları
Bankacılık Faaliyet Konusu Varlık ve Yükümlülüklerdeki Değişim Öncesi Faaliyet Kârı67.95849.04088.77478.15382.493+%5,55+%21,39
Alınan Faizler228.061245.000266.251261.608274.061+%4,76+%20,17
Ödenen Faizler-217.490-231.089-223.228-221.159-239.601-%8,34-%10,17
Alınan Temettüler25027387119-%69,22-%52,39
Alınan Ücret ve Komisyonlar22.18729.35227.40013.55331.662+%133,61+%42,70
Elde Edilen Diğer Kazançlar39.5613.9919.76915.35818.828+%22,59-%52,41
Zarar Olarak Muhasebeleştirilen Donuk Alacaklardan Tahsilatlar5.6546.8706.6407.0137.245+%3,31+%28,13
Personele ve Hizmet Tedarik Edenlere Yapılan Nakit Ödemeler-13.173-13.213-14.850-16.134-18.941-%17,40-%43,79
Ödenen Vergiler-5.289-11.541-6.407-2.894-15.726-%443,34-%197,31
Diğer8.19719.66923.19220.42124.846+%21,66+%203,10
Bankacılık Faaliyetleri Konusu Varlık ve Yükümlülüklerdeki Değişim6.583136.585-208.334-12.571-45.270-%260,12Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Gerçeğe Uygun Değer Farkı Kar veya Zarara Yansıtılan Finansal Varlıklarda Net (Artış) Azalış-2.965-6.0136453.524-1.985Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz+%33,04
Bankalar Hesabındaki Net (Artış) Azalış-72.771-15.058-2.202-32.12013.032Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmazÖnceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Kredilerdeki Net (Artış) Azalış-235.971-205.075-420.361-168.755-258.361-%53,10-%9,49
Diğer Varlıklarda Net (Artış) Azalış-52.79865.692-77.910-9.235-15.105-%63,57+%71,39
Bankaların Mevduatlarında Net Artış (Azalış)89.378-5.854-16.424-72.03146.782Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz-%47,66
Diğer Mevduatlarda Net Artış (Azalış)220.047221.561336.47723.541111.899+%375,34-%49,15
Alınan Kredilerdeki Net Artış (Azalış)78.30221.99136.46193.232110.461+%18,48+%41,07
Diğer Borçlarda Net Artış (Azalış)-16.64059.341-65.019149.273-51.993Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz-%212,45
Bankacılık Faaliyetlerinden Kaynaklanan Net Nakit Akışı74.541185.625-119.56065.58237.223-%43,24-%50,06
Yatırım Faaliyetlerinden Kaynaklanan Net Nakit Akışları-104.123-104.692-32.037-13.065-36.310-%177,92+%65,13
İktisap Edilen İştirakler, Bağlı Ortaklıklar ve Birlikte Kontrol Edilen Ortaklıklar (İş Ortaklıkları)0000-164Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmazÖnceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Elden Çıkarılan İştirakler, Bağlı Ortaklıklar ve Birlikte Kontrol Edilen Ortaklıklar (İş Ortaklıkları)250264Bu dönem için değer yok164Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz+%545,80
Satın Alınan Menkul ve Gayrimenkuller-6.291-2.412-13.387-3.385-7.545-%122,92-%19,93
Elden Çıkarılan Menkul ve Gayrimenkuller3705976.9741.0311.079+%4,74+%191,74
Elde Edilen Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Finansal Varlıklar-7.597-44.602-5.921-17.741-34.552-%94,75-%354,79
Elden Çıkarılan Gerçeğe Uygun Değer Farkı Diğer Kapsamlı Gelire Yansıtılan Finansal Varlıklar1.2131.2293.63857.207972-%98,30-%19,89
Satın Alınan İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Finansal Varlıklar-94.715-61.819-24.267-51.010-13.417+%73,70+%85,83
Satılan İtfa Edilmiş Maliyeti ile Ölçülen Finansal Varlıklar3.1732.48480782717.228+%1.982,94+%443,01
Diğer-300-168-1446-75Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz+%74,89
Finansman Faaliyetlerinden Sağlanan Net Nakit42.23148.06142.992-43.961-21.334+%51,47Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Krediler ve İhraç Edilen Menkul Değerlerden Sağlanan Nakit45.16949.78543.9933381.239+%267,06-%97,26
Krediler ve İhraç Edilen Menkul Değerlerden Kaynaklanan Nakit Çıkışı-2.214-935-138-43.405-21.591+%50,26-%875,33
Kiralamaya İlişkin Ödemeler-725-788-864-893-983-%10,02-%35,61
Yabancı Para Çevrim Farklarının Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklar Üzerindeki Etkisi2.094-356-3.026455-1.202Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmazÖnceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklardaki Net Artış (Azalış)14.743128.638-111.6319.012-21.624Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmazÖnceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Dönem Başındaki Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklar000536.0981-%100,00Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz
Dönem Sonundaki Nakit ve Nakde Eşdeğer Varlıklar14.743128.638-111.631545.111-21.624Önceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmazÖnceki dönem yok, sıfır ya da işaret değişti; yüzde hesaplanmaz

Çeyrek tutarları KAP finansal raporlarından alınır; şirket önceki dönem rakamlarını enflasyona göre yeniden ifade etmediği için raporlandığı gibi (nominal) gösterilir. Dördüncü çeyreğin gelir ve nakit akışı kalemleri yıllık rapordan 9 aylık rapor çıkarılarak türetilir; nakit akışı çeyrekleri kümülatif raporların farkıdır. Bir raporda yer almayan kalem boş gösterilir. Hisse başı kazanç bu görünümde yer almaz. Bu tutarlar Fon Asistanı hesabıdır; şirketin yayımladığı rakamlar KAP raporlarındadır: Nis-Haz 2025, Tem-Eyl 2025, Eki-Ara 2025, Oca-Mar 2026, Nis-Haz 2026. Bilgilendirme amaçlıdır, yatırım tavsiyesi değildir.